İlk Türkçe matbaa hangi olayın sonucu olarak kuruldu? Kuruluş sürecinde neler yaşandı?

İlk Türkçe matbaa hangi olayın sonucu olarak kurulmuştur? Kuruluş sürecini maddeler halinde özetlesek neler söyleyebiliriz?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İlk Türkçe matbaa hangi olayın sonucu olarak kurulmuştur? Kuruluş sürecini maddeler halinde özetlesek neler söyleyebiliriz?

Sadrazam Damat İbrahim Paşa’nın gayretiyle, Osmanlı-Fransa ile ilişkilerini geliştirmek ve Batı’daki yenilikleri takip etmekle vazifelendirilerek 1720’de Paris’e Büyükelçi olarak giden, matbaa ve basılı eserlerle burada tanışan Yirmisekiz Mehmed Çelebi’nin yanı sıra Sait Mehmet Çelebi ve İbrahim Müteferrika’nın önderliğinde 1727’de İstanbul’da kurulmuştur.

Süreci şöyle maddeleştirebiliriz:

-Özellikle Fransa, İngiltere ve İngiltere’ye gönderilen elçilerin, Avrupa’nın gelişmesinin sebepleri ile eğitim sistemlerini tetkiki; Osmanlı-Avrupa arasında sıkı ilişkiler döneminin başlaması; Lale Devri’nin Osmanlı açısından parlak bir uyanış devrine çevrilmesi

-İbrahim Müteferrika’nın matbaa konusundaki bilgi birikimi ve girişimleri

-Müteferrika’nın matbaanın, basma yöntemiyle kitap çoğaltmanın yararları ve gerekliliği üzerine bir risale yazarak bunu Damat İbrahim Paşa’ya sunarak matbaanın kurulabilmesi için izin talebinde bulunması,

-III. Ahmed’in fermanı Şeyhülislam’ın da fetvası ile istenilen iznin verilmesi.

Haber Platosu

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN