• 22 Ekim 2021 06:40

Dünya

Dünya'daki son gelişmelerden haberdar olun.

Dünya Haberleri

G20 Liderler Zirvesi başladı

Japonya'nın Osaka kentindeki G20 Liderler Zirvesi başladı. Zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump da bir araya gelecek.

‘S-400 Alımının Ekonomik Etkileri de Olur’

ABD’de Savunma Bakan Vekili koltuğuna geçtiğimiz Pazartesi günü oturan Mark Esper Brüksel’de NATO Savunma Bakanları toplantısı kapsamında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüştü. Esper Türkiye’ye Rusya’dan alacağı S-400 savunma sisteminin ekonomik sonuçlarının da olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

ÇİN’İN İŞGALİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN 2. ENDÜLÜS OLMAYA DOĞRU

İslam’ın batıdaki son medeniyet feneri, yetik cenneti Endülüs. 1492’de düştüğü son kalesi Gırnata; bütünüyle Müslümanlardan boşaltıldığı tarih olan 1609’dan bu yana, hep Müslümanların kalbinde bir sancı, bitmeyen yas ve göz yaşlarıyla anılan hüzünlü özlem ve muhabbetin teranesi haline gelmiştir.

Cemal Kaşıkçı neden önemli, Suudi gazeteciye ne oldu?

Cemal Kaşıkçı'nın kaçırılması ya da öldürülmesinin arkasındaki saik basitçe onun Suudi yönetimini eleştiren bir gazeteci olmasına indirgenebilir mi?

Kofi Annan: Kıbrıs'ı barışa en çok yaklaştıran diplomat

Kendi ismiyle kurulan vakıftan yapılan açıklamada, Annan'ın "Kısa bir hastalık süreci sonrası Cumartesi günü huzur içinde hayata gözlerini yumduğu" kaydedildi.

Türkiye’nin ABD ekonomisine zarar vermek için mekanizması yok

Rus uzman: "Türkiye’nin ABD ekonomisine zarar vermek için mekanizması yok."

Katar Emiri'nden Türkiye'ye 15 milyar dolar destek

Katar Emiri Al Sani Türkiye'ye 15 milyar dolar desteğinde bulunacak.

Türk – Amerikan ilişkilerine tarihi bir bakış

ABD’nin tarih sahnesine çıkması hiç şüphesiz 1. Dünya Savaşı’nın sonrasında olmuştur.

İtalya Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye ile dayanışma mesajı ve euro uyarısı

İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero, Il Foglio gazetesine verdiği mülakatta Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde finansal denge açısından önemli rol oynadığını vurguladı.

Erdoğan'ın ziyareti Alman siyasetini ikiye böldü

Hür Demokrat Parti lideri Lindner "İslamcı başkanlık diktasının partner olarak görülemeyeceğini" savunurken Dışişleri Bakanı Maas "seçilmiş Cumhurbaşkanının Almanya'da istenmediği mesajının büyük hata olacağını" söyledi.

ABD Türkiye'ye ne tür yaptırımlar uygulayabilir?

Amerikan Kongresi askeri ve mali konularda Türkiye'ye yönelik bazı adımlar atarken, Washington yönetimi de Trump ve Pence üzerinden en üst düzeyde "büyük yaptırımlardan" bahsediyor.

İran'ın bölünmesini kim istiyor, kime yarayacak? Tarihsel bir bakış

İran karıştı ülke toz duman. İran nüfusunun bir bölümünün de Türk soylu halklardan olduğu biliniyor. İran’ın bölünmesi ve ortaya bir Türk Devletinin çıkması mümkün mü? Yoksa İran’ın bölünmesi Batı emperyalizminin işine mi yarayacak? Yazarımız İbrahim Dilmaç'ın kaleminden İran' tarihsel bir bakış...

ABD'YE ŞOK AYAR! İSLAMCI HAREKETİN KUDÜS MESELESİNİ ELE ALIŞI

Türkiye ve Yemen’in BM genel kuruluna getirdiği ve ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirten karar tasarısı 128 oyla kabul edilmesi BM'nin daimi üyesi ABD'de şok etkisi yarattı. Yazarımız İbrahim Dilmaç bu yazısında İslam dünyasındaki İslamcı hareketler ile özellikle Türkiye’deki İslamcı hareketin Filistin ve Kudüs meselesini ele alış tarzını ele aldı

IKBY referandumunu ve Barzani'yi Hakkı Öznur ile konuştuk…

Barzani Referandumunu, Barzani Ailesini ve İsrail bağlantısını tüm yönleri ile konunun uzmanı araştırmacı yazar Hakkı Öznur ile yazarımız Mustafa Toygar konuştu… Röportajın 2. Bölümü

Barzani'nin referandum kararını kimler destekliyor, amaç ne?

Barzani Referandumunu, Barzani Ailesini ve İsrail bağlantısını tüm yönleri ile konunun uzmanı araştırmacı yazar Hakkı Öznur ile yazarımız Mustafa Toygar konuştu…

Kudüs'te ezan susmayacak!

BBP Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Hakkı Öznur terör rejimi İsrail’in Kudüs’le ilgili kirli emellerini ve Filistinli Müslümanlara yaptığı zulmü kınayan bir açıklama yayınladı. İşte o açıklama

Türklerden Hollanda'ya kapak! Hollanda Meclisine 3 Türk Milletvekili

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan, tarihin en büyük siyasi krizinin ardından Portakallar seçime gitti ve 12 miyon 900 bin seçmenin bulunan Hollanda'da seçimlere katılım oranı %80 olurken,açılan sandıklara göre Türklerin kurduğu DENK Partisi 3 milletvekilliğini garantiledi. Bu da Hollanda'ya büyük bir ders verdi. Adem Taflan'ın yazısında...

Abhazya Küresel güce karşı direniyor

Küresel güce karşı Ulus Devlet modeli Abhazya Devlet Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Uluslararası Apsını Vakfı tarafından düzenlenen sempozyumda Küreselleşme karşısında kültürlerin korunması ve gazeteciliğin bu alandaki rolü akademisyenler ve gazeteciler tarafından ele alındı.

ABD Seçimleri ve Küresel Satrançın Yeni Hamleleri

Dünya üzerinde oynanan satranç oyununda sürpriz Trump değişikliği ile ilginç hamleler gelecek gibi...Yazarımız Gürkan Danık'ın kaleminden sürpriz Trump etkisi ve özellikle Orta Doğu'da "Şah-Mat" yapabilecek güçte yeni Türkiye yorumu.

Toplam 3639 haber.