Sağlık

sağlık ile ilgili güncel haberler

Sağlık Haberleri

Uzmanı uyardı: 'Bu fıtık organların çürümesine yol açabiliyor'

Medicana Sivas Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Koç, kasık fıtığının erken tedavi edilmediğinde organların çürümesine yol açabildiğini söyledi.

Yaz mevsiminde besin zehirlenmelerine dikkat

Yaz mevsiminde besin zehirlenme vakalarının arttığını bildiren Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nalan Kozacı, bunun nedenini, 'Özellikle yaz mevsiminde havaların ısınması ve nem miktarının artmasıyla birlikte açıkta kalan yiyeceklerde çoğalan mikroorganizmalar besin zehirlenmesine yol açıyor' sözleriyle açıkladı.

Dört aylık bebeğin 300 binde bir görülen rahatsızlığı Konya'da şifa buldu

Doğuştan kalp yetmezliği olan ve kalbinin durması sonucu hastaneye kaldırılan 4 aylık bebek, 300 binde bir görülen rahatsızlığına Konya'da geçirdiği ameliyatla şifa buldu.

Urmu dut şifa kaynağı

Kahramanmaraş'ta, kanser ve tümör hücrelerinin vücuttan uzaklaştırma özelliği ve birçok hastalığa faydası olduğu için şifa kaynağı olarak adlandırılan urmu dutu yoğun talep görüyor.

Karın germe ameliyatında sigara içenler ve şeker hastalarında yara problemleri yaşanabiliyor

Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe ameliyatının hamileliğe engel olmadığını belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü'nden Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, 'Bu işlem hamileliğe engel değildir ama karın kaslarının olgunlaşması ve yara iyileşmesinin tam sağlanması için bir süre beklenmelidir. Hasta ameliyattan 1 yıl sonra hamile kalabilir' dedi.

'Covid-19'un yeni varyantları daha dirençli olabilir'

Memorial Kayseri Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ayşegül Ulu Kılıç, dünyada 6 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine, çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalmasına ve günlük yaşam akışımızın tamamen değişmesine neden olan Covid-19'un varyantı olan Omicron'un yeni alt türlerinden BA.4 ve BA.5 çok daha hızlı bulaştığını söyledi.

Travmatik olaylar psikolojik dayanıklılığı artırıyor

Ruhsal yaralanma olarak da bilinen travmanın, örseleyici olaylar sonrasında meydana geldiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Erkal Erzincan yaşanan travmatik olayların, kişilerin psikolojik dayanıklılığını artırdığını belirtti.

Nöroloji Uzmanı uyardı: 'Migren hastaları yazın ekstra dikkat etmeli'

Türkiye'de her 5 kadından birinin ve her 10 erkekten birinin migren hastası olduğunu söyleyen Nöroloji Uzm. Dr. Armağan Uysal, migrenin tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşam kalitesine ciddi zarar verebileceğini söyledi.

Bağışıklığı güçlendirmek için nöral terapi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Dr. Ayşe Tuba Kurt, nöral terapinin hem tedavi hem de koruyucu hekimlikte kullanılabilen bir yöntem olduğunu belirterek, 'Oldukça geniş bir kullanım alanı olan nöral terapi, birçok ağrıya kısa sürede cevap alınabilecek bir tedavi şeklidir. Kronik ağrılardan uyku bozukluklarına, adet düzensizliğinden bağışıklık sistemi güçlendirilmesine kadar birçok hastalık nöral terapi ile tedavi edilebilir' dedi.

Boşaltılan Bozkurt Devlet Hastanesi yeniden hizmet vermeye başladı

Selin vurduğu Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde boşaltılan ilçe devlet hastanesi, yeniden hizmet vermeye başladı.

'Yaz tatilinde havuz yerine denizi tercih edin'

Yaz tatilinde dikkat edilmesi gereken hastalıklar hakkında uyarılarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Bilal Aracı, 'Çocuklarınızın göz enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu gibi enfeksiyonların bulaşma riski nedeniyle havuz yerine denizde yüzmelerini tercih edin. Yüzerken, boğulma ve gelişebilecek travmalar açısından mutlaka çocuklarınızın yanında bulunun' dedi.

Gebelik yaşının ilerlemesi kadınları yumurta dondurma işlemine yöneltiyor

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların yumurta rezervlerinin önemini sık sık duyuyoruz. Yumurta rezervindeki azalmaların tespitinin kanda bazı hormonlara bakılarak öğrenildiğini belirten Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Konaç, günümüzde gebelik yaşının ilerlemesiyle kadınların yumurtalarını dondurma işlemlerine yöneldiğini ifade etti.

35 yıl her gün 3 paket sigara içiyordu, sigarayı bıraktı hayatı değişti

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 47 yaşındaki İdris Demir, 35 yıl boyunca her gün 3 paket sigara içti. Doktorlardan ayaklarının kesileceği uyarısını alan Demir, bir yıl önce sigarayı bırakmaya karar vermesiyle kokusuz bir hayata merhaba dedi.

Yaz aylarında 12.00 ile 15.00 saat aralıklarına dikkat

Güzellik Uzmanı Sinem Çekinmez, 'Öğlen 12.00 ile saat 15.00 arası çok fazla güneşe maruz kaldığımız için ciltte leke üretimi çok oluyor. Bu saatlerde çok fazla dışarıya çıkmamayı öneriyorum' dedi.

Dr. Sadi Konuk'un gelini, Dr. Sami Ulus'un kızı kangren olmaktan son anda kurtuldu

Dr. Sadi Konuk'un gelini, Dr. Sami Ulus'un kızı 85 yaşındaki Fatma Duygu Konuk'un ayak parmaklarının arasında çıkan yara adeta ayağından olmasına neden oluyordu. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Baran Budak, 'Geldiğinde ayakta kangrenin bütün belirtileri vardı. Yürümeyi bırakın, ağrısından yerinde duramıyordu. Dizin alt kısmında atar damarında nabız alamadık, gerçekten zorlu bir vakaydı, yürüyerek taburcu oldu, her zaman bu kadar şanslı olunmuyor. Hele gecikmişlik varsa uzuv kaybı, bacak kaybı olabiliyor' dedi.

Obezite cerrahisi sonrası beslenmeye dikkat

Gaziantep Özel Hatem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Saadet Tayşi, obezite cerrahisi sonrası beslenmeye dikkat çekerek, hastaların beslenme süreçlerini anlattı.

Dikkat toplayan test: 'Moxo'

Acıbadem Kayseri Hastanesi Psikoloğu Sevim Buzkan Ertuğrul, yaygın görülen hiperaktivite ve dikkat eksiliği tanısını koymak için Moxo Testi'nin yardımcı test olarak uygulandığını belirtti.

Meme kanseri uykudayken yayılıyor

Meme kanseri kadınlardaki en önemli sağlık problemlerinden birisi olduğunu belirten Prof. Dr. Uğur Coşkun, her 8 kadından birisinin hayatı boyunca meme kanserine yakalandığını söyledi.

Konuşamayan çocukları için papaza gidip, eşek dili yedirdiler

Kocaeli'de yaşayan ve atipik otizm teşhisi konulan 4 yaşındaki Ali Sarp Aydın'ın ailesinin, çocuklarını konuşturmak için denemediği yöntem kalmadı. 'Papaz büyüsü' var söylemi ile İstanbul'da papaza bile giden aile, çareyi Kocaeli'de buldu. Doğa ve hayvanlar ile iç içe eğitime kısa sürede yanıt veren Ali Sarp artık konuşuyor.

Toplam 1253 haber.