TGF'den Anadolu basınına: Mesleğinize, geleceğinize sahip çıkın

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Karaca, Anadolu'daki gazete sahiplerine seslendi: ''Kimliğinize, mesleğinize ve geleceğinize sahip çıkın''

PAYLAŞ
Haber Platosu - Muammer Sabri

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Anadolu’da varlık savaşı veren gazete sahiplerine seslenerek; ‘’Kimliğinize, mesleğinize ve geleceğinize sahip çıkın’’ çağrısında bulundu.


Türk basınının en büyük örgütlü meslek kuruluşu olan TGF’nin bünyesindeki gazeteciler cemiyetlerinin başkanlarına bir mektup gönderen Yılmaz Karaca, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün basını "milletin müşterek sesi" olarak gördüğünü hatırlattı.

Karaca şöyle devam etti:
‘’Atatürk, Türk basınının ebedi rehberidir. Ancak son yıllarda Türk Basını ve özellikle Anadolu basınının içinde bulunduğu ortam, Atalarımızın basını yoktan var ettiğini unuttuğumuzu gösteriyor’’ 

'Anadolu basını çelikte bir kaledir'


Kurtuluşu mücadelesinde Atatürk’ün  yanında yer alan Anadolu basınının Cumhuriyet ve Cumhuriyetin ilkeleri etrafında çelikten birer kale olduğunu vurgulayan Yılmaz Karaca, mektubunda gazete sahiplerine şöyle hitap etti:


 ‘’Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak bir yıldan bu yana tüm dünyayı etkileyen Covid -19 salgınından olumsuz etkilenen sektörümüzle ilgili çalışmalarımıza aralıksız devam ettik. Gerek hükümetin, gerekse Basın ilan Kurumu'nun aldığı tedbirler bir nebze de olsa Anadolu gazetelerine nefes aldırdı."

'Anadolu basını bitiyor'


"Tabii ki bunlar gazetelerimizin kapanmasına, veya birleşme yoluyla hayatlarını sürdürmelerine engel olamadı. Bu süreçte Anadolu Basınının sorunlarını ortaya koyan raporu Federasyon olarak hazırlayarak tüm siyasilere ve ilgili makamlara ulaştırdık. TBMM'den bir destek paketi çıkarılmasını istedik. Bu konudaki mücadelemizi devam ettiriyoruz.’’


Basın İlan Kurumunda temsilci seçimi

BİK’te şu anda görev üstlenen ve Anadolu basınını temsil eden kişilerin maalesef görev yaptıkları 10 yıldır Anadolu Basınının sorunlarının çözümü noktasında hiç bir varlık gösteremediklerini savunan Yılmaz Karaca şöyle devam etti:
‘’Bu nedenle;
Seçilmiş şu anda görevli temsilcilerimiz; Basın ilan Kurumu'nun kesmiş olduğu yüzde 15'lik komisyonun düşmesi için en küçük bir çaba göstermemişler, genel kurula bir önerge dahi vermemişlerdir.
Seçilmiş temsilcilerimiz; Ankara, İstanbul ve İzmir gazete sahiplerine kredi verilirken, Anadolu basınının bu kredilerden yararlandırılması konusunda hiç bir çaba harcamamışlardır. 
Seçilmiş temsilcilerimiz; 2 yıllık dönemlerinde 70-80 Bin TL oturum ücreti alıp keyiflerine bakmışlar, 10 yıl içerisinde yakınlarını BİK'te işe yerleştirmiş kendi menfaatlerini düşünmüşlerdir. Oysa bizim tek umudumuz BİK ve BİK’in Genel Kurulunda alınacak kararlardı.’’

'Artık değişimin yolunu açmalısınız'


Karaca, TGF'nin adaylarının olduğu  BİK Genel Kurulu Anadolu gazete sahipleri temsilciliğine  seçilmeleri  halinde; zor durumda olan gazete sahiplerinin, bir bakıma gazetecilerin  refaha kavuşması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

"1-Mutlaka Basın ilan Kurumu 3 büyük ildeki gazete sahiplerine verdiği krediyi Anadolu Gazete Sahiplerine de vermelidir.
2- Alınan %15 komisyonun %8'e çekilmelidir.
3-Güç durumda olan ilçe gazetelerinin kadro zorunluluğu kaldırmalı, merkez gazetelerin ise kadro zorunluluğu esnetilmelidir.
4-Gereksiz olan ve sayıları 36 olan genel kurul üyelikleri kaldırılmalı, ödenen 2-3 milyon TL'nin üzerine bütçeden ilave edilerek gazete sahiplerine kredi imkanı sağlanmalıdır.
5-Basın kartlarının yenilenmesinde büyük sıkıntı yasayan meslektaşlarımızın bu sorunu en kısa sürede çözümlenmelidir.
6-TBMM 'den Anadolu Basınına yönelik olarak mutlaka karşılıksız destek paketi çıkarılmalıdır."

'Görevi bize verin, bu sorunları çözmek için çalışalım'


Karaca, "Yukarıdaki saydığımız sorunlar başta olmak üzere görevi Türkiye Gazeteciler Federasyonu adaylarına vermeniz halinde sizlere söz veriyoruz bu sorunları çözmek için var gücümüzle çalışacağız’’ ifadesini kullandı.

Haber Platosu

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN