Savaş sevdiklerini de aldı

Ülkelerindeki iç savaşta kimi eşi ve beşiğindeki bebeğini, kimi evlilik hayali kurduğu sevgilisini kaybeden Suriyeliler, sığındıkları Türkiye'de yakınlarının hatıralarıyla yaşıyor.

PAYLAŞ
Haber Platosu - Mehmet Şerif

Suriye'de 5 yıldır devam eden iç savaş, birçok ailenin hayatını ve umutlarını altüst etti.

Bazılarının yaralandığı, bazılarının engelli kaldığı saldırılarda, en büyük acıyı ise yakınlarını kaybedenler yaşadı. Eşini, bebeğini, nişanlısını savaşa kurban veren Suriyeliler, sığındıkları Türkiye'de sevdiklerinden geriye kalanlar ve onların hatıralarıyla hayata tutunmaya çalışıyor.

Yaralarını Türkiye'de sarmaya çalışan aileler, geride kalan yakınları için geleceğe umutla bakmaya gayret ediyor.

Tek gözünü kaybetti

Yaklaşık 20 gün önce Reyhanlı'ya gelen İbrahim Hasan (27), Hama'da motosiklet sürerken yakınına varil bombası düştüğünü anlattı.

Hasan, ''Motosikletimle giderken bir anda ne olduğunu anlamadım ve varil bombası düştü. Şu an tek gözüm görmüyor ve vücudumun büyük bölümünde ağır yanıklar var. Tedavi için Türkiye'ye geldim. 8 aylık çocuğum Suriye'de kaldı. Tedavim tamamlanınca ülkeme geri dönmek ve evladımı sağlıklı şekilde kucaklamak istiyorum' ifadelerini kullandı.

Beşiği boş kaldı

Suriye'de evlerine varil bombası isabet etmesi sonucu eşi ve 2 aylık bebeğini kaybeden Nura Mansut (25) ise evlerinin başına yıkıldığını belirterek, 'Eşim, can yoldaşımı ve göz ağrım evladımı kaybettim. Çocuğumu beşiğinde öldürdüler. Çocuğumun hatırası için Türkiye'ye beşiğini de getirdim. Hala çocuğum içindeymiş gibi onu sallayarak gözyaşı döküyorum'' dedi.

Aldığı gelinliği giyemedi

Şam'da savaş öncesi düğün hazırlığı yapan ancak çatışma ve hava saldırıları nedeniyle yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kalan Hatice Ahdiy (27) ise evleneceği kişiyi geride bırakarak Türkiye'ye sığındı.

Ahdiy, ''Sevdiğim kişi Suriye'de ama ölü mü sağ mı bilmiyorum. Ondan haber alamıyorum. Savaş olmasaydı evlenip mutlu bir yuva kuracaktım. Bütün hayallerim altüst oldu. Türkiye'ye gelinliğimi de getirdim. Tek dileğim, ülkeme dönüp, sevdiğim adamı bulup, yarım kalan hayalimizi gerçekleştirmek'' dedi.www.haberplatosu.com

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN