MHP ne zaman kurultaya gidiyor? Bahçeli'den flaş açıklama

Devlet Bahçeli açıkladı MHP, 10 Temmuz'da olağanüstü kongreye gidiyor

PAYLAŞ

MHP'de baş döndürücü bir olağanüstü kurultay süreci yaşanıyor.

Yargıtay'ın dün Milliyetçi Hareket Partitis'inde aylardır devam eden kongre krizine son noktayı koyması, olağanüstü kurultaya gidilmesi yönünde karar vermesinin ardından genel merkez atraksiyonlarını sürdürüyor.

Yargıtay kararından sonra ilk açıklama dün akşam MHP Genel Sekreteri Edip Semih Yalçın'dan geldi.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin, MHP'de olağanüstü kurultay kararı veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararını oy birliğiyle onadığını hatırlatan Yalçın, MHP'nin 26 Haziran ya da 10 Temmuz'da seçimli kurultaya gideceğini,Genel Başkan Bahçeli'nin de bu kurultayda aday olacağını duyurdu.

Bugün de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir yazılı açıklama ile kurultay tarihini netleştirdiklerini bildirdi.

Bahçeli,  "Olağanüstü Büyük Kurultay süreci" ile alakalı yazılı açıklama yaptı.

MHP lideri, açıklamasında olağanüstü büyük kongreyi, seçimli olarak 10 Temmuz 2016 Pazar günü Ankara Arena Spor Salonu’nda yapacaklarını duyurdu.

YARGITAY BAŞKANININ AÇIKLAMASI

Bahçeli'nin açıklamasının ayrıntılarına önce Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in bugün Bahçeli'nin açıklamasından hemen önce yaptığı açıklamaya değinmekte fayda var.. Yargıtay'ın kararını savunan Cirit özetle şöyle dedi: "Herhangi bir hukuki karmaşa yok. Her şey normal süreç içinde yürümüş ve vicdanlara göre en doğru kararı vermişlerdir. Karar kesin. Ondan sonraki süreci ben bilemem."

Cirit'ten sonra da Bahçeli'den yazılı açıklama geldi.

Devlet Bahçeli, "Milliyetçi Hareket Partisi’ni kaosa sürüklemek için el ovuşturmak, Olağanüstü Büyük Kurultayla ilgili somutlaşmış siyasi irademizi sulandırmaya yeltenmek iyi niyetli bir tavır görülemeyecektir" değerlendirmesini yaptı.

Havlu atmadığını, vurgulayan Bahçeli, muhaliflere "hodri meydan" diyerek, "Şunun özellikle bilinmesini isterim ki, kim ya da kimler Genel Başkanlığa aday olacaksa şahsımla yarışacaktır" mesajını iletti.

İşte Bahçeli'nin o açıklaması:
 

 

"Türk milleti tarihinin en kritik, en karanlık günlerinden geçmektedir.

Türkiye sürekli kan ve irtifa kaybetmektedir.

Kişisel koltuk ve ikbal hırsıyla hareket eden imtiyazlı bir azınlık rejim ve sistem değişikliği ısrarıyla sabırları zorlamakta, milli güvenliğimizdeki devasa zafiyet ve zayıflıklarla ilgili hiçbir kaygı duymamaktadır.

Ülkemizin aşağıya düşüşü, kontrolsüz inişi, istikrarsızlığa mahkûmiyeti kahredici şekilde devam etmekte, hatta hızlanmakta ve derinleşmektedir.

Dün Van Çaldıran’da hainler tarafından şehit edilen altı vatan evladımız iktidar ve güç zehirlenmesi yaşayan çevrelerde herhangi bir rahatsızlık uyandırmamış, uyarıcı ve sarsıcı herhangi bir tesir göstermemiştir.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerken, acılı ailelerine, silah arkadaşlarına ve aziz milletimize sabır ve başsağlığı niyaz ediyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerine dinamit döşemek için plan ve hazırlık yapıldığı, terörizmin ağır tehditlerinin yoğunlaştığı bir zaman aralığında sistem üstünde oynama yapanlar tarihi bir vebale ortak olanlardır.

Ülkemizi vesayet zincirleriyle bağlayan çevreler millete tamamen sırt dönmüş, fildişi kulelerinde keyif sürmenin iştah ve hevesiyle milli hassasiyetlerden kopmuştur.

Milliyetçi Hareket Partisi’ni meşgul ederek şirret amaçlarına ulaşacaklarını zanneden gafiller saklı ve ertelenmiş hesaplarını görmenin beklentisiyle oyun içinde oyun tezgâhlamışlardır.

Türk-İslam ülküsünün namus ve şeref müdafaasına varlığını adayan kutlu davamızı eritmek, kemirmek ve tarihi yürüyüşünü kösteklemek maksadıyla siyasi ve hukuki operasyonlar acımasızca icra edilmiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi’ne sistematik, sonuca odaklı ve intikam esaslı saldırı ve taarruz kurgulayanlar 1 Kasım 2015 tarihinden itibaren anında devreye girmişlerdir.

Elbette Milliyetçi Hareket Partisi her şeyi görmekte, niyet sahiplerinin hedef ve siyasi kaynaklarını tüm yönleriyle bilmektedir.

Artık saklayacak, gizleyecek, öteleyecek bir şey kalmamıştır.

Tartışmaları bıçak gibi kesmek şart olmuştur.

Partimizin zarar görmemesi, birlik ve bütünlüğümüzün daha fazla tahrip edilmemesi nedeniyle Genel Başkanlık sorumluluğu altında bir dizi karar alınmış ve bunlar şu başlıklar halinde belirlenmiştir:

1-       Milliyetçi Hareket Partisi’nin Olağanüstü Tüzük Kurultayına gitmesi için başlatılan hukuki süreç Yargıtay 18’nci Hukuk Dairesi’nin dün verdiği kararla nihayete ermiştir.

Partimiz verilen bu karara saygı duyacak ve riayet edecektir.

Dosya üzerinde ve tartışmaların gölgesinde çalışan ve vicdanen sorgulanmaya açık yanları çok olan Yargıtay 18’nci Hukuk Dairesi’nin ulaştığı sonuç, Ankara 12’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 8 Nisan 2016’da vermiş olduğu kararın oy birliğiyle onandığını bariz olarak göstermektedir.

2-   Hukuk son sözünü söyledikten sonra Olağanüstü Büyük Kurultayın toplanması hususunda beklentiler doğal olarak artmış ve fazlalaşmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin yıpratılma çabalarının, güçten ve gözden düşürme arayışlarının önüne kesinlikle geçmek zaruri ve kaçınılmaz hal almıştır.

Bu itibarla Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı olarak, Parti Tüzüğümüzün şahsıma tanıdığı yetki çerçevesinde seçimli Olağanüstü Büyük Kurultayı toplama kararı aldığımı tekraren belirtmek üstlendiğim görevin bir parçasıdır.

Bu kapsamda partimiz, “10 Temmuz 2016 Pazar günü” Ankara Arena Spor Salonu’nda seçimli Olağanüstü Büyük Kurultayı millet ve tarih huzurunda yapacaktır.

3-   Tüzük tadilatı konusundaki talep ve çağrılar da etraflıca değerlendirilip lazım gelen tedbir ve düzenlemeler doğal mecrasında aşama aşama yerine getirilecektir.

4-   Milliyetçi Hareket Partisi’ni kaosa sürüklemek için el ovuşturmak, Olağanüstü Büyük Kurultayla ilgili somutlaşmış siyasi irademizi sulandırmaya yeltenmek iyi niyetli bir tavır görülemeyecektir.

Kaldı ki aksi davranış ve tutumlara da müsaade edilmeyecektir.

Partimiz tecrübe ve birikimiyle içinde bulunduğu zorlu süreci aşma beceri ve basiretine sahiptir.

Bu konuda tüm dava arkadaşlarıma, büyük kurultay delegelerimizin vicdan ve sağduyusuna güvenim eksiksiz ve tamdır.

Seçimli Olağanüstü Büyük Kurultay’da isteyen, dileyen ve şartlara haiz olan herkes Genel Başkalığa, Merkez Yönetim Kurulu veya Merkez Disiplin Kurulu üyeliğine aday olabileceklerdir.

Demokrasinin kural ve mekanizmaları tümüyle çalıştırılacak, emanetin asıl sahibi Milliyetçi-Ülkücü irade kararını verecek, gereğini yapacaktır.

Şunun özellikle bilinmesini isterim ki, kim ya da kimler Genel Başkanlığa aday olacaksa şahsımla yarışacaktır.

Daha önce de ifade ettiğim üzere, asıl mücadele bundan sonra başlayacak, Milliyetçi Hareket Partisi çok yakında gireceği demokratik sınavdan güçlenerek, arınarak, kamburlarından kurtularak çıkacak ve kutlu yoluna emin adımlarla devam edecektir.

Niyazım odur ki, Allah davamıza kaldıramayacağı yük bindirmesin, hiçbir vatan ve Türkiye sevdalısının yüzünü kara çıkarmasın, her dava arkadaşımın, her ülküdaşımın, milletimin her evladının yar ve yardımcısı olsun."

MHP Genel Merkezi'nin atraksiyonlarına geçmeden önce Yargıtaş Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in bugün yaptığı açıklamaya da değinmekte fayda var. Yargıtay'ın kararını savunan Cirit özetle şöyle dedi: Herhangi bir hukuki karmaşa yok. Her şey normal süreç içinde yürümüş ve vicdanlara göre en doğru kararı vermişlerdir. Karar kesin. Ondan sonraki süreci ben bilemem.

 

Mehmet Şerif

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN