Harranlı çiftlere 'evlilik sertifikası' şartı

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde, evlilik sertifikası olmayan çiftlerin resmi nikahı yapılmıyor.

PAYLAŞ
Haber Platosu - Mehmet Şerif

ŞANLIUNFA - YASİN DİKME

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde, evlilik sertifikası olmayan çiftlerin resmi nikahı yapılmıyor.

Harran Belediyesi ile Harran Sosyal Hizmet Merkezi (SHM) Müdürlüğü, çiftlerin evlilik öncesi eğitim almalarını sağlamak amacıyla resmi nikahta 'evlilik sertifikası' programını hayata geçirdi. İki kurum arasında gerçekleştirilen protokol gereği sertifika almayan çiftlerin resmi nikahları kıyılmıyor.

Harran Belediyesi, resmi nikah başvurusunda bulunan çiftleri önce SHM'ye yönlendirerek evlilik öncesi eğitim almaları sağlanılıyor. SHM'de görevli uzman personellerce verilen bir günlük eğitimin ardından çiftler evlilik sertifikası almaya hak kazanıyor.

Eğitimde çiftlere, evliliğin püf noktaları, yaşanacak sorunlarda hangi kuruma gidileceği, bir sorun yaşandığında hemen boşanma sürecine girmeden sorunlarını çözümü gibi konular anlatılıyor.

'Türkiye'de bir ilk'

Harran SHM Müdürü Faruk Çömert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayata geçirdikleri uygulamanın Türkiye'de ilk olduğunu belirterek, evlenecek çiftleri iyi bir evliliğe hazırlamaya çalıştıklarını belirtti.

'Daha eğitimli bir neslin yetişmesi için'

Haran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz ise yaptıkları protokol gereği evlilik sertifikası olmayan çiftlerin resmi nikahlarını yapmadıklarını ifade etti.

Çiftlerin eğitim almasını sağlamaya çalıştıklarını aktaran Özyavuz, şunları belirtti:

'Bölgemizde evlilikler çok farklı oluyor. Akraba evliliği gibi. İstiyoruz ki çiftler evlenmeden önce hak ve hukuklarını iyi bilsinler, eğitimli aileler olsunlar. Daha eğitimli bir neslin yetişmesi için eğitim gerekiyor. Programımız, vatandaşlar tarafından beğenildi. Bugüne kadar 800 çiftimiz bu eğitimi alarak resmi nikahlarını kıydı. Durumdan memnunuz.'

Eğitime katılan Veysi ve Hacer Gündoğdu çifti ise ilk defe böyle bir eğitim aldıklarını belirterek eğitimin evliliklerinde çok faydalı olacağını inandıklarını belirtti. www.haberplatosu.com

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN