Teknoloji

Teknoloji Haberleri

Yaşlıların ilacını 'Sağlıkbot' ile hatırlatacaklar

Zonguldak'ta 2022 yılı Avrupa Mesleki Beceri Haftası Mesleki Eğitim Fuarı gerçekleştirildi. 22 okulda üretilen ürünlerden oluşan fuarda 'Sağlıkbot' projesi protokol tarafından büyük ilgi gördü.

TOGG CEO'su Karakaş: 'TOGG'u 2023 Mart ayında caddelerde görmeye başlayacağız'

SAMSUN (İHA) – Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG) CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş, TOGG otomobillerini 2023 Mart ayından itibaren caddelerde görüleceğini söyledi.

Vodafone, Metaverse'de mağaza açtı

Vodafone, Türkiye telekom sektöründe Metaverse'de mağaza açan ilk operatörlerden biri oldu. Operatörün yeni nesil perakende anlayışına uygun olarak tasarlanan Vodafone Metaverse Mağaza'da, müşterilere operatörün ürün ve hizmetlerine sanal evrende erişme kolaylığı sunuluyor.

Yerli ve milli helikopter Gökbey'in 4'üncü prototipi ilk kez görüntülendi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil'in ilk kez havalandığını duyurduğu yerli ve milli genel maksat helikopteri Gökbey'in 4'üncü prototipi ilk kez görüntülendi.

Turkcell, uluslararası VoLTE hizmetini kullanıma açtı

Sektördeki en yeni mobil iletişim teknolojilerini müşterileriyle buluşturmak için çalışan Turkcell, yurtdışında yüksek kalitede görüşme yapma olanağı tanıyan 4.5G şebekesi üzerinden uluslararası ses (VoLTE roaming) deneyimini, ABD'li mobil operatör AT&T iş birliğiyle sağlamaya başladı.

Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Tüfekçi: 'Savunma sanayinde 80 bin kişi istihdam ediliyor'

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Türkiye'nin 2021 yılındaki savunma sanayi ihracatının 3,2 milyar dolar olduğunu ve savunma sanayi sektöründe 80 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi.

Kullanıcılara yarının teknolojisini sunan Casper Nirvana F500 tanıtıldı

Casper, yarının tercihlerini bugünden kullanıcılarına sunan yeni Nirvana F500 laptopunu görücüye çıkardı. Güçlü donanımıyla yüksek performansı, tasarımıyla şıklığı ve hafifliği bir arada model, maksimum mobiliteyi kullanıcılara sunuyor.

'Yarını Kodlayanlar' gençleri yapay zeka ile tanıştırıyor

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği'nin ortak projesi 'Yarını Kodlayanlar' gençleri geleceğin teknolojisi Yapay Zeka ile tanıştırmaya devam ediyor. Türkiye'nin dört bir yanında verilen eğitimlerle bugüne kadar bin 200'e yakın gence ulaşıldı. Projeyle yıl sonuna kadar 3 bin gence ulaşılması hedefleniyor.

Bartın Üniversitesi kabul edilen 133 projesiyle Türkiye 3'üncüsü oldu

Türkiye'nin en fazla öğrenci projesi üreten yükseköğretim kurumlarından biri olan Bartın Üniversitesi, TÜBİTAK 2209-A çerçevesinde kabul edilen 133 projesiyle Türkiye 3'üncüsü oldu.

Bilim Beyoğlu Türkiye birincisi oldu

Beyoğlu'nda çocukları erken yaşlarda bilim, teknoloji ve matematikle buluşturan Beyoğlu, nisan ayı itibariyle 51 bin 829 öğrenci sayısına ulaşarak Türkiye genelinde en çok öğrenciye eğitim sağlayan bilim merkezi oldu.

TEKFEST ödülleri Türkiye'nin dört bir yanına dağıldı

Özel Teknoloji Fen Koleji'nin ortaokul ve liselere yönelik Türkiye'de ilk defa gerçekleştirdiği TEKFEST Proje Yarışması'nın 1'incisi 'Su Krizi ve Kuraklık' mottosu ile düzenlendi. Dereceye giren birinci olanlara 10 bin lira, ikinci olanlara 5 bin lira, üçüncü olanlara 2 bin 500 lira başarılı proje ödülü takdim edildi.

'YEDAŞ 5.0 Dijital Dönüşüm Modeli Projesi'ne ödül

Best IT Cost Efficency Project of the Year ödülüne layık görülen YEDAŞ ödülünü aldı.

YÖK Başkanı Özvar duyurmuştu, 'NFT bölümü' açıklaması öğrencileri heyecanlandırdı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'ın üniversitelerde programlar ve bölümlerin hazırlandığını duyurduğu 'NFT' için heyecanlanan üniversite öğrencileri, her üniversitede bölümler açılmasını istediklerini söyledi.

Teknoloji tabanlı programlar turizmi 'yeşillendiriyor'

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen Güvenli Turizm Sertifikası uygulaması 2023'te Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası olarak değiştirilecek. Sektördeki dijitalleşme adımları bu dönüşüme destek veriyor.

Vanlı öğrenci EMG sinyalleri ile uzaktan çalışan protez el yaptı

Van'da 11'inci sınıf öğrencisi Yaren Arpalı, 'EMG Sinyalleri İle Uzaktan Çalışan Protez El' çalışması ile bölge birincisi olup, Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.

TUSAŞ hava aracı malzeme testlerinde yapay zeka temelli bir kabiliyeti daha millileştirdi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yapay zeka kullanarak ürünlerin parçalarına ait gerçekleştirilen testler sayesinde hava aracı yapısal bileşenlerine uygulanan yorulma testlerini yüzde 70 oranında azaltmayı başardı. Buna ek olarak dijital ikiz teknolojisinin de devreye alınması ile malzemenin ömrü test aşamasında tespit edilebilecek. Böylece zaman tasarrufunun yanı sıra insan kaynağının etkin kullanımı sağlanacak, testler esnasında ortaya çıkan hurda malzeme oranı düşürülecek ve test esnasında oluşan enerji tüketiminin azaltılması sağlanacak.

Sultangazi Belediyesi 'Tutam Tutam Matematik Festivali'ne katıldı

Matematiği korkutucu olmaktan çıkarıp herkese sevdirmeyi amaçlayan 'Tutam Tutam Matematik Festivali', 14-15 Mayıs'ta, Galatasaray Üniversitesi'nin Ortaköy Kampüsü'nde gerçekleşti. Birbirinden keyifli ve eğitici etkinliklerle matematiğin eğlenceli yanını gösteren festivale katılım yoğundu. Festivalde, Sultangazi Belediyesi'nin Matematik ve Akıl-Zek Standı da her yaştan ziyaretçinin uğrak noktası oldu.

İzmir'de Sanayi ve Teknoloji İşbirliği toplantısı

İzmir Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu (SANTEK) toplantısı İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede'nin katılımıyla gerçekleştirildi. 'Yapay zeka' temalı toplantıda, İzmir'in bilişim ve inovasyon alanındaki yetkinliği değerlendirildi.

Bakan Varank, 4 ayrı ilde gerçekleştirilecek Gökyüzü Gözlem Etkinliği'nin takvimini duyurdu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ilki Diyarbakır'da 9-12 Haziran tarihleri arasında Diyarbakır'daki tarihi Zerzevan Kalesi'nde gerçekleştirilecek Gökyüzü Gözlem Etkinliği'ne ilişkin, 'Gençlerin aileleriyle 3 gece boyunca yıldızları, Ay'ı, gezegenleri izlediği etkinliği sadece Antalya'da düzenliyorduk. Bu sene Diyarbakır, Van ve Erzurum dahil olmak üzere farklı şehirlerimizde düzenleyeceğiz' ifadelerini kullandı.

Toplam 372 haber.