Teknoloji

Teknoloji Haberleri

'Yarını Kodlayanlar' projesinde Babalar günü'ne özel eğitim

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği'nin ortak projesi 'Yarını Kodlayanlar' kapsamında Babalar Günü'ne özel 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Ebeveyn Eğitimi düzenlenecek. 19 Haziran Pazar günü online olarak gerçekleşecek eğitim sadece erkek katılımcılara açık olacak.

Matematik artık dijital ortamda daha eğlenceli

Erzurum'da lise öğrencileri yaptıkları yazılım ile matematik dersini dijital ortama taşıdı. Matematik dersinin konularından olan mutlak değer konusunu artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla sanal ortama taşıyan öğrenciler yeni bir öğretim sistemi geliştirdiler.

TRT Balkan yayın hayatına başladı

TRT, Balkan halkını ve bölgeyi ilgilendiren konulara küresel ölçekte yer verme amacıyla TRT Balkan dijital haber platformunu hayata geçirdi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 'Bilgi kirliliği için de doğru habere ulaşmanın önemi de artmıştır. Esas mesela artık habere ulaşmak değil, ulaştığımız haberin doğru olduğunu bilebilmek' dedi.

AKINCI TİHA'dan Sinop'ta 'KGK-SİHA-82' testi

BAYKAR, Bayraktar AKINCI TİHA Kanatlı Güdüm Kiti ile Sinop açıklarındaki ilk testin başarıyla tamamlandığını duyurdu. 340 kiloluk mühimmat, 30 kilometre uzaklıktaki hedefi yüksek hassasiyetle vurdu.

Ordu'da şarjlı bank

Ordu'da sokakta dolaşırken telefon, tablet gibi 'şarjım bitti' sorunu tarihe karışıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen 'Güneş Enerjili Şehir Mobilyaları' vatandaşlara oturup dinlenmenin yanı sıra akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarını şarj etme imknı sunuyor.

TOBB ve Turkcell, yerli teknoloji üreten KOBİ'lerle buluştu

Turkcell ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye'nin dijital altyapılarda yerlilik ve millilik hedefleri kapsamında KOBİ'lerin desteklenmesi için 'İnovasyon ile Yerli Üretim ve KOBİ'lerin Gücü' etkinliği düzenledi. Etkinlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu ve Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, teknolojide yerli üretim konusunda değerlendirmelerde bulundu. Yapılacak iş birliği sayesinde KOBİ'ler, Turkcell'in teknoloji ve Ar-Ge desteğiyle yerli ürünlerini geliştirebilecek.

Ordu'da BİLSEM Festivali

Ordu'da, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler'in ismini taşıyan Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim Sanat Merkezi'nin 2021-2022 eğitim-öğretim yılı festivali başladı.

55 yaşındaki Kadriye nineden uzay dersi

Diyarbakır'da bu yıl ikincisi düzenlenen Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği'ne katılan 55 yaşındaki Kadriye Diken, uzaya merakı ve konuşmasıyla gençlere ilham olacak nitelikte.

Tatvan'da Jandarmanın görev sırasında kullandığı cihazlar sergilendi

Jandarma Genel Komutanlığı'nın 183'ncü kuruluş yıldönümü münasebetiyle Bitlis İl Jandarma Komutanlığı tarafından Tatvan'da vatandaşlara Kadın Destek Uygulaması (KADES) anlatılarak görev sırasında kullandığı cihazlar tanıtıldı.

İlk Türk astronot olmak için 36 bin kişi kayıt yaptırdı

Milli Uzay Programı çerçevesinde ilk Türk astronot, 2023 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilecek. İzmir Ekonomi Üniversitesinde (İEÜ) konferans veren Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, uzaya gitmek için kayıt yapanların sayısının 36 bin civarında olduğunu belirterek 'Başvuruyu tamamlayanların sayısı ise 500'ü buldu. Bunun bini bulacağını düşünüyoruz. Uzaya gitmek için sadece iki kişi eğitim alacak ama bir kişi Uluslararası Uzay İstasyonu'na giderek orada deneylerimizi yapacak' dedi.

E-spor izleyicilerinin 532 milyona ulaşması bekleniyor

Yayıncılık kabuk değiştirerek büyük ve ışıltılı stüdyolardan internet ortamında evlere taşınıyor. İzleyici kitlesiyle birlikte interaktif biçimde oyun oynayan yayıncılar ise yeni medya döneminin, yeni ünlüleri olarak dikkat çekiyor. Öyle ki küresel çapta izleyici kitlesinin yıl içerisinde 532 milyona ulaşması beklenen E-spor dünyasında etkili bir yayıncı olmak için gerekenleri Casper'ın güç ve performans bilgisayarı Excalibur 4 adımda paylaştı.

Vodafone Türkiye, IT servislerinde birinci oldu

Vodafone Türkiye bağımsız bir araştırma şirketinin değerlendirmesine göre web sitesi, mobil uygulama, çağrı merkezi ve bayiler gibi kullanıcılarla temasta olduğu noktalarda sunduğu IT servislerinde Türkiye'de birinci oldu.

TOGG girişimcileri görücüye çıkıyor

Türkiye'nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markası TOGG ile Türkiye'nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi'nin ortaklığında başlatılan Mobilite Hızlandırıcı Programı'nda mezuniyet heyecanı yaşıyor. 6 Nisan'da başlayan yoğun eğitim ve mentorluk programını başarıyla tamamlayan 10 girişimci, 14 Haziran'da görücüye çıkıyor.

Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği sona erdi

Arkeoloji ile astronomiyi buluşturan Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği, 7'den 77'ye Diyarbakırlıların büyük ilgisini çekti. Etkinlikte düzenlenen halk gününde her yaştan 5 bin gökyüzü meraklısı, Zerzevan Kalesi'ne akın ederek gökyüzü gözlemi yaptı. 4 gün süren programda teleskop gözlemleri, atölye çalışmaları ve astro sohbetler büyük ilgi gördü. Bu yıl ilk kez Anadolu'ya yayılacak etkinliğin sonraki durakları; Van, Erzurum ve Antalya olacak.

Bir haftada 30 bin kişi dijital vasiyet bıraktı, SMS gelenler şaşkına döndü

KOCAELİ (İHA) – Bir hafta önce hayata geçen 'Dijital vasiyet' uygulaması Legizi'ye 30 bin kişi vasiyet için mesaj bıraktı. Vasiyetin muhataplarına SMS yoluyla bilgilendirme yapılıyor. Telefonlarına gelen 'Vasiyet bırakmak için alıcısı olarak seçti' mesajı herkesi şaşkına çeviriyor.

Bakan Karaismailoğlu: 'Uzay vatanda iddialı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusunu 14 Haziran'da hizmete almanın haklı gururu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, 'Bu adım, daha büyük ve daha gururlu merhalelerin de müjdecisidir. Bütün dünya bilsin ki; Uzay Vatanda iddialı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz' dedi.

Sanal gerçeklik ile terapi

Teknolojik gelişmeler, birçok alanda olduğu gibi psikolojik tedavilerde de kullanılıyor. Teknolojik ekipmanlar sayesinde üç boyutlu görüntülerden oluşan ortamların içinde olma hissi ile gerçekleşen sanal gerçeklik terapisi de özellikle fobi tedavilerinde işe yarıyor.

240 kilometre hıza ulaşabilen dronlarla özel parkurda kıyasıya mücadele

TEKNOFEST çerçevesindeki Türkiye Dron Şampiyonası'nın ilk etabı Kastamonu'da gerçekleştirildi. 20 farklı ilden 48 lisanslı sporcunun katıldığı yarışlar renkli görüntülere sahne oldu. Saatte 240 kilometre hıza ulaşabilen dronlarla sporcular özel hazırlanan parkurda kıyasıya mücadele etti.

Haymanalı öğrencilerden güneş enerjili araba: 'CİMCİME C1'

Haymana'da Teknik Meslek Lisesi öğrencileri güneş enerjili taşınabilir şarj aleti üretti. Yaptıkları ürünü okul müdürleri ile paylaşan öğrencilerin yeni projesi güneş panelli elektrikli araba oldu.

Toplam 372 haber.