Teknoloji

Teknoloji Haberleri

Bakan Varank: 'Kapsül Teknoloji Platformu Türkiye'ye örnek olacak'

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Milli Teknoloji Hamlesi'ne katkı sunmak ve Konya'yı bir teknoloji üssü haline getirmek amacıyla kurulan Kapsül Teknoloji Platformu Zindankale Yerleşkesi'nin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla yapıldı. Böyle inovatif bir girişim için Konya Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür eden Bakan Varank, 'Konya'nın bu işi başarması, bu kadar paydaşı bir araya getirmesi önemli. Burası 24 saat açık kalacak ve gençlerin gelip hayatlarını geçirdiği bir yaşam alanı olacak. Konya bunu başarır. Bu platform Türkiye'ye de örnek olacak.' dedi.

Bursa iş dünyası gençlere sahip çıkmaya devam ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi'nin (BUÜ) TEKNOFEST ön elemelerini geçmeyi başaran takımlarına Bursalı sanayici ve iş dünyası temsilcilerinden destek gelmeye devam ediyor.

Kral Şakir Fiber Games ile dünyaya açılıyor

Oyun ekosisteminin önemli oyuncuları arasında yer alan Fiber Games'in kurucu ortaklarından Faruk Akıncı, ilk oyunları Kral Şakir: Macera Adası'nı, dünyanın 154 ülkesinde listelere giren Weld it 3D'yi ve markanın ortaya çıkış hikayesini anlattı. Önceliklerinin 'kaliteli üretim' olduğunu ifade eden Akıncı, yakın zamanda Kral Şakir Macera Adası'nı önce MENA Bölgesi'ne, daha sonra ise Kuzey Amerika'ya açmayı planladıklarını belirtti.

NFT'nin Türkçe karşılığı belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, son dönemde yoğun ilgi gösterilen NFT'nin Türkçe karşılığının Nitelikli Fikri Tapu olarak açıkladı. İngilizce açılımı Non-Fungible Token yani Değiştirilemez Token olan NFT, Türkçe'de Nitelikli Fikri Tapu olarak anılacak.

Dijital Anadolu Projesi'nde blok zinciri, Metaverse, NFT konuşuldu

Türkiye İş Bankası ve TÜRKONFED'in KOBİ'lerin dijital dönüşüm süreçlerine katkıda bulunmak üzere hayata geçirdiği Dijital Anadolu Projesi'nin bu yılki ikinci etkinliği 'Blok Zinciri, Metaverse, NFT' ana temasıyla gerçekleşti.

Türkiye'de 6 tane var, yedincisi Düzce'ye geliyor

Türkiye'de 6 adet bulunan ve yedincisi Düzce'ye kurulacak olan, çocukların bilim ve teknoloji ile buluşturulmasını sağlayan en önemli saç ayaklarından Bilim Merkezinin yapım çalışmalarına başladı.

Bakan Yanık'tan çocuklara: 'Fikirlerinizi hayata geçirme gayreti içinde olun'

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Tekno Çocuk Festivalinin açılışında, çocuklara seslenerek, 'İstiyoruz ki sizler geleceğin bilim adamları olarak bugünden bu alandaki faaliyetlerinizi başlatmış olun, fikirlerinizi hayata geçirme gayreti içinde olun' dedi.

'AR-GE Proje Yarışması'nda dereceye girenler belli oldu

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.(YEDAŞ) tarafından düzenlenen 'AR-GE Proje Yarışması'nda dereceye girenler belli oldu.

Denizdeki mayınlara uzaktan müdahale kolaylaşıyor

Balıkesir Teknokent firmalarından KZ Mekatronik ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında imzalanan sözleşme çerçevesinde geliştirilecek savunma sistemiyle denizdeki mayın ve benzeri şüpheli cisimlere uzaktan müdahale edilebilecek.

Rusya, Ukrayna'ya siber saldırılarını yüzde 196 artırdı

STM ThinkTech, bu yılın ilk çeyreğini kapsayan Siber Tehdit Durum Raporu'nu açıkladı. Ukrayna-Rusya savaşındaki siber operasyonların ele alındığı raporda, Rusya'nın Ukrayna askeri ve devlet kurumlarına yönelik çevrimiçi saldırılarını yüzde 196 artırdığı vurgulandı. Ukrayna'nın ise, Rusya'daki askeri ve kritik altyapı hedeflerine saldırmak için siber güvenlik uzmanları ordusu oluşturduğuna dikkat çekildi.

Türk hackerlar Kur'an yakanların sitesini bloke etti

Türk hacker'lar Kur'an-ı Kerim yakıp görüntüleri sosyal medyada paylaşan siyasi partinin internet sitesini erişime kapattı.

Avrupa yakasının en büyük uzay evi Sultangazi'de

Sultangazi Belediyesi'nin, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi'nin çatı katına kazandırdığı Planetaryum, Avrupa yakasındaki en büyük uzay evi olma özelliğini taşıyor. Bünyesindeki çok boyutlu ekranlarla son derece gerçekçi görüntüler sunan ve ziyaretçilerine uzayın derinliklerine yolculuk yapma hissi yaşatan Planetaryum'da yılda yaklaşık 20 bin öğrenci fizik ve astronomi eğitimleri alıyor.

Yazılım dilini öğrenen gençler bir adım öne geçecek

Python programla dilinin; yapay zek, makine öğrenmesi, web uygulamaları, bilimsel araştırmalar ve siber güvenlik gibi alanlarda daha çok kullanıldığını dile getiren Doç. Dr. Sinan Aydın, 'Bu yazılım dilini şimdiden öğrenen gençler, yakın zamanda büyük fırsatlar elde edecekler' dedi.

AKSUNGUR'a baz istasyonu özelliği kazandırıldı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından Orta İrtifa Uzun Havada Kalış (MALE+) sınıfı olarak geliştirilen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı'na (İHA) ilk kez sivil baz istasyonu entegre edildi. Bu kabiliyet ile afet durumlarında DataLink sistemleri üzerinden mobil iletişim kesintisiz olarak sağlanacak.

İngiltere’de hükümetinin dijital ağlarında casus yazılım tespit edildi

Bir rapora göre, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Ofisi de dahil olmak üzere hükümet yetkililerinin kullandığı dijital ağlarda İsrail yapımı casus yazılımlar tespit edildi.

SSB'den yeni AR-GE projeleri geliyor

Savunma sanayii alanında AR-GE projelerinin başlatılma kararlarının alındığı AR-GE Panellerinin 8'incisi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nda (SSB) gerçekleştirildi. SSB 8. AR-GE Paneli toplantısında 9 projenin başlatılmasına ve 1 alanda Geniş Alan Çağrısı'na (SAGA) çıkılmasına karar verildi.

Minikler sınıflarda hava kalitesini kendi yaptıkları cihazla ölçüyor

Eskişehir'de Covid-19 bulaş riskini azaltmayı ve daha sağlıklı ortamda ders işlemek isteyen ilkokul öğrencileri, dersliklerinin havalandırma süresini kendilerinin geliştirdiği hava kalitesi ölçüm cihazına göre belirliyor.

Türk ekonomisine nefes aldıracak buluş

Gaziantep Üniversitesi'nde görevli Doç. Dr. Yusuf Yılmaz, 3 yıllık çalışmanın sonucunda bulduğu formülle atık plastik PVC'den sıfır ham madde üretti. Türk ekonomisine milyonlarca liralık katkı yapacak buluşa imza atan Doç. Dr. Yılmaz, 'Ciddi miktarda plastiği geri kazanarak ithalatı azaltabiliriz. Bunun ekonomiye de ciddi katkısı olacak' dedi.

Android cihazların virüse karşı bağışıklığı düşük

Son zamanlarda akıllı telefonlarda meydana gelen virüslerin sebebinin sosyal medya uygulamalarından ve sakıncalı sitelerden kaynaklandığını dile getiren telefoncu Ömer Geniş, Android işletim sistemine sahip olan cihazlar, virüse karşı daha savunmasızdır dedi.

Toplam 372 haber.