Binali Yıldırım'dan yeni anayasa ve başkanlık mesajı

Binali Yıldırım, tek aday olduğu AK Parti kongresinde, otoyollara yatırımlara dikkat çekerek, sıranın artık yeni anayasa olduğunu söyledi ve 'Başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız?' diye seslendi. Konuşmasında sık sık sesi de kısılan Yıldırım, 'Sesim kısılabilir ama gönülden gönüle giden yol engellenemez' dedi.

PAYLAŞ

AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi, Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kongrede tek aday olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım genel başkan seçildi.

"Konuşması yavaş ama işleri Yıldırım gibi"... Binali Yıldırım'ın genel başkanlığa seçildiği kongreye damga vuran mesajlardan biriydi bu...

1405 oyla genel başkanlığı seçilen Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Ümidini AK Parti'ye bağlamış tüm mazlumlar için hayırlara vesile olmasını diliyorum. AK Partimizin kurucu genel başkanı ve aydınlık Türkiye'nin mimari Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı saygıyla selamlıyorum.

Recep Tayyip Erdoğan bir dava adamıdır, milletin adamıdır, büyük Türkiye'nin yılmaz savunucusudur. Her zaman başımız dik, gururla 'Ben Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşıyım, kader arkadaşıyım, gönül arkadaşıyım' dedik. Bundan sonra da demeye aynen devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanım, söz veriyoruz, sevdan sevdamız, davan davamız, yolun yolumuzdur.

Sayın Davutoğlu'na  hizmetlerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Sayın Abdullah Gül'e hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bayrak değişimiz sadece millet yolunda yapılacak yeni hizmetlerin kapısını aralamak için bir araçtır. Aynı şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Allah yar ve yardımcımız olsun. Bize gönül verenler vesayet güçleri karşısında aslanlar gibi durdu. Tüm mazlumlar ve mağdurlar adına dünyaya meydan okudu. Paralel ihanet çetesinin saldırılarını püskürttü.

AK Partili olmak haksızlığın karşısında demir yumruk gibi mazlumların yanında olmaktır. AK Parti bu ülkede sayısız destenlar yazdı, yazmaya da devam edecek. AK Parti demek bölünmüş yol demek, AK Parti demek havaalanını halkın yolu yapmak demektir. 

Ülkemizin insanımızın 40 yıldan beri canını yakan terör öncelikli sorunumuz. Biz Türkiye'yi yeni baştan inşa ediyoruz birileri ülkemizi bölmeye çalışıyor. Yolları böleriz ülkeyi asla bölmeyiz. Ekmeğimizi böleriz, Türkiye'yi böldürtmeyiz. Mesele memleket meselesidir. Terörle mücadeledeki kararlılık aynı şekilde devam edecek. Biz bu topraklarda kardeş olarak yaşadık, kardeş olarak yaşamaya devam edeceğiz.

"BURADAN İLAN EDİYORUM..."

Bize operasyonlar ne zaman bitecek diye soruyorlar. Buradan ilan ediyorum, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği huYzuru sağlanana kadar bu opersyonlar aynen devam edecek. Vatandaşlarımıza yönelik saldırılar sona erene kadar bu  operasyonlar devam edecek. Eli kanlı terör örgütünün eylemleri sona erene kadar operasyonlar devam edecek. Milletimiz rahat olsun, bu terör belasını Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız.

17-25 Aralık darbe girişiminde milletimize ayar vermeye çalışanları hepimiz gördük. Devlet içinde paralel devlet olur mu? Tek bir devlet vardır. Bu çetelere asla ve asla prim vermeyeceğiz. Hiç kimsenin devletle bilek güreşine girmesine izin vermeyeceğiz. 

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ GETİRMEYE HAZIR MISINIZ?

AK Parti olarak 13 yılda birbirinden güzel hizmetleri kazandırdık. Ulaşım, eğitim, sağlık alanında birbirinden önemli hizmetleri gerçekleştirdik. Yolları böldük milleti birleştirdik.

Yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız? Cumhurbaşkanını halkın  seçmesiyle artık her şey eskisi gibi olmayacak. Yapmamız gereken fiili durumu yasal hale getirmektir. Bunun yolu yeni anayasa ve başkanlık sistemidir."

"BU SES BANA YARDIMCI OLMAYACAK"

Binali Yıldırım'ın konuşması sırasında sesi kısıldı. Bu nedenle konuşmasına sık sık ara vermek zorunda kalan Yıldırım, "Sesime inat sizinle muhabbet etmeye devam edeceğim. Sesim kısılabilir ama gönülden gönüle giden yolları kimse engelleyemez" ifadelerini kullandı.   

"Anlaşılıyor ki bu ses bana yardımcı olmayacak. Siz de zaten yoruldunuz, sözlerimi fazla uzatmak istemiyorum" diyen Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Ayinesi iştir kendisinin lafa bakılmaz. Yeni yönetimde kutlu yürüyüşe aynı kararlılıkla devam edeceğiz. AK Parti mazlumların partisidir, AK Parti sessiz yığınların sesidir, AK parti milletimizin yüz akıdır. İnşallah yeni dönemde ülkemizi 2023 hedeflerine kararlı bir şekilde götürmek için her ne gerekiyorsa yapacağız. Üreten yatırım yapan, yaptığı yatırımlarla ürettikleriyle zengin olan bir Türkiye yaratacağız. Türkiye'nin gıptayla bakılan büyük projelerini teker teker hizmete alacağız. 26 Ağustos'ta Yavız Sultan Selim Köprüsü'nü hizmete alacağız. İzmir'i İstanbul'a komşu yapacak Osman Gazi Köprüsü'nü de tamamlamak için gece gündüz çalışıyoruz.

Dünyanın en büyük havalimanını Türkiye yapıyor. Bazıları bundan gocunuyor, Gezi kumpasını kuruyor. Ağaç diyor çevre diyor. Herkes şunu bilsin ki hangi kahpeliği yaparsanız yapın AK Parti halka hizmet etmeye devam edeceğiz. Dünyanın en büykü havalimanını yaparken Geziciler, havalimanını, köprüleri, bölünmüş yolları yapmayın dedi. Türkiye'de bu ülke sevdalısı liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Ülkemizi birbirinden güzel hizmetlerle buluşturmak boynumuzun borcudur. Dünyanın en büyük havalimanını 26 Şubat 2018'de hizmete alıyoruz. Marmaray'a bir de kardeş geliyor. Avrasya Tüneli... Denizin altından geçen en derin tüneldir. Türkiye'ye de bu yakışır.

Türkiye AB üyesi olsa da olmasa da demokrasisini geliştirmek insan hakları alanında mesafe almak gereken her türlü düzenlemeyi ve uygulamayı yaptı ve yapmaya devam edecek. Bu kongremizin hayırlı bir başlangıca vesile olmasını Cenab-ı Allahımız'dan niyaz ediyoruz. Artık laf üstüne laf değil taş üstüne taş koyma vaktidir."

SARENUR DAVUTOĞLU DEVREYE GİRDİ

Öte yandan Binali Yıldırım'ın yaşadığı ses kısıklığı problemi için Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sarenur Davutoğlu'nun devreye girdiği öğrenildi.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, doktor olan Sarenur Davutoğlu konuşması sırasında sık sık sesi kesilen Binali Yıldırım için özel bir karışım hazırlattı.

Kendisine getirilen bu karşımı içen Yıldırım, zor anlar yaşamasına neden olan ses kısıklığının sona ermesinin ardından konuşmasını tamamladı.

Mehmet Şerif

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN