Yeni Anayasa Haberleri
  • 18 Eylül 2021 09:48

Yeni Anayasa Haberleri

Cumhurbaşkanlığı Sistemi kazandı, AKP+MHP+BBP bloku kaybetti!

"Tarihi referandum sona erdi ve Türkiye yeni bir yola girdi. "Yeni anayasaya Türkiye'nin yarısı HAYIR demiştir. Halbuki anayasalar yüksek mutabakatla, uzlaşmayla yapılmalıdır." diyen yazarımız Mustafa Toygar yeni sistemin analizini sizler için yaptı.

Yıldırım: Başkanlık sistemi mutlaka gelecek!

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada yeni anayasayı da yapacağız, başkanlık sistemini de bu ülkeye, Türkiye'ye getireceğiz ifadelerini kullandı

Binali Yıldırım'dan yeni anayasa ve başkanlık mesajı

Binali Yıldırım, tek aday olduğu AK Parti kongresinde, otoyollara yatırımlara dikkat çekerek, sıranın artık yeni anayasa olduğunu söyledi ve "Başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız?" diye seslendi. Konuşmasında sık sık sesi de kısılan Yıldırım, "Sesim kısılabilir ama gönülden gönüle giden yol engellenemez" dedi.

Batı ve Doğu arasındaki farkın nedeni laiklik mi? Batı göründüğü kadar laik mi?

TBMM Başkan'ı İsmail KAHRAMAN'ın yeni yapılacak anayasada "laiklik olmamalıdır" şeklindeki beyanatını değerlendiren yazarımız Varol Yüksel, laiklik kavramı ve işleyişini sizler için yazdı

Bozdağ'dan flaş yeni anayasa açıklaması!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili konuştu.

ASSAM: Yeni anayasadan laiklik çıkarılmalı, devletin dini İslam'dır eklenmeli

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın 'laiklik' konusundaki çıkışına destek verdi ve yeni anayasadan bu kavramın çıkarılmasını istedi

Bahçeli: Şimdi gün, terörün belini kırma yılanın başını koparma günüdür

"Yeni anayasada laiklik olmamalı" diyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a tepki gösteren MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Laikliğin tartışmaya açılması doğru değil" dedi

TBMM Başkanı Kahraman'dan şok öneri: Yeni anayasada laiklik olmamalı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, "Yeni Anayasa doğru yapılırsa o zaman yeni Türkiye de doğru olur. Bir gayret, bir çalışma, bir istek var. İnşallah neticeye gider" ifadesini kullandı

'Türkiye'nin kurtuluşu yeni bir anayasadan geçiyor'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Türkiye'nin kurtuluşunun yeni bir anayasa, güçlü bir siyasi irade ve başkanlık sisteminden geçtiğini söyledi.

'Gençlik yeni anayasa istiyor'

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Melih Ecertaş, yeni anayasa isteğine karşın bir açıklama yaptı.

Başbakan Davutoğlu'ndan uyarı! Güneş Motel algısı olmasın

Başbakan Davutoğlu, yeni Anayasa yazımıyla ilgili diğer partilerden destek konusunda partilileri uyardı. Şimdiden yorum yapılmasın, aksi durumda Güneş Motel algısı yaratılır.uyarısında bulundu.

AK Parti'den başkanlık için 3 alternatif

AK Parti’de yeni anayasa hazırlıkları hız kazandı. Öncelikli tercih başkanlık sistemi. Ancak yarı başkanlık ve partili cumhurbaşkanlığı modeli üzerinde de alternatif çalışmalar başladı.

CHP'nin anayasa taslağı hazır

CHP; akademisyenler, hukukçular ve sivil toplum örgütlerinin görüşlerini dikkate alarak yeni anayasa taslağını hazırladığını açıkladı.

Başbakan Davutoğlu'ndan 5 konuda mesaj!

Birçok başlıkta açıklama yapan Davutoğlu, yeni anayasa çalışmaları, terörle mücadele, Rıza Zarrab'ın ABD'de tutuklanması gibi konulardaki soruları yanıtladı

Bakanlar Kurulu sonrası Kurtulmuş'tan yeni anayasa mesajı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, yeni anayasa konusunun, sonsuza kadar beklenecek bir mesele olmadığını belirterek, "Nisan sonuna kadar olgunlaştıracağımız anayasa taslağımızı TBMM'ye sunarız" dedi.

Erdoğan: İktidar ile MHP ele ele verirse anayasa olur

AK Parti ve MHP'nin yeni anayasa için gerekli 367'yi bulamayabileceğini belirten Erdoğan, "Hiç olmazsa millete gitmenin yolu açılabilir" dedi

Bütçe tasarısı kabul edildi, Davutoğlu milletvekillerine çağrıda bulundu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bütçenin kabul edilmesinin ardından yaptığı konuşmada teröre karşı birliktelik, yeni anayasa, mecliste eleştiriye açık yeni bir içtüzük ve vize muafiyeti olmak üzere milletvekillerine 4 hususta çağrıda bulundu

Bahçeli'den kritik yeni anayasa açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin bir açıklama geldi

"Muhalefetten Anayasa için yeni bahaneler"

AK Parti'ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen Star gazetesi, muhalefetin yeni anayasa konusundaki tutumunu eleştirdi.

Kılıçdaroğlu'ndan yeni anayasa mesajı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Kahraman'ın mektubuna yanıtı yarın vereceğini belirterek, "İlk mektuptaki görüşümüz neyse, aynı görüşümüz devam ediyor" dedi.

Kurtulmuş'tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama: "Millet kaçanı 'anayasa kaçkını' olarak tanımlar"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Herkes samimiyetle yeni anayasa yapım sürecine katkıda bulunsun istiyoruz. Uzlaşmayla bir noktaya gidilemezse kendi görüşlerimizi parlamentoya sunma konusundaki adımlarımızı atarız" dedi.

Yeni Anayasa için 330’u rahat aşacağız

AK Parti Genel Sekreteri ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Abdülhamit Gül, AK Parti’nin kendi teklifini Meclis tatile girmeden sunabileceğini ve referandum için gereken 330 sayısını aşacaklarını söyledi

Başkanlık için erken seçim mi geliyor? İbrahim Kalın açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'de bir erken seçim olmayacağını söyledi. Kalın, yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda iki ayrı referandum yapılabileceğini belirtti.

'CHP sudan bahanelerle uzlaşma sürecini sabote etmiştir'

Genel Başkan Bahçeli, yeni anayasa sürecine ilişkin, CHP, komisyonun kuruluş adı ve amacı dışında farklı farklı isteklerde bulunmuş, sudan bahanelerle uzlaşma sürecini sabote etmiştir" dedi.

Bozdağ: CHP darbe anayasasının ömrünü uzatmaktadır

Adalet Bakanı Bozdağ, CHP'nin yeni anayasa çalışmalarındaki tutumunu eleştirerek, "CHP 1982 Anayasası'ndan rahatsız değil, bu tutumu ile 1982 Anayasası'nın ömrünü uzatmaktadır" dedi.

'Kırmızı çizgilerle komisyon masasına oturulmaz'

Prof. Dr. Hakyemez, Anayasa Mutabakat Komisyonu çalışmalarında CHP'nin tavrını eleştirerek, kırmızı çizgilerle komisyon masasına oturmanın yeni anayasanın yapılmayacağı anlamına geldiğini belirtti.

TBMM Başkanı'ndan 4 partiye yeni anayasa konusunda çağrı

TBMM Başkanı Kahraman, Anayasa Mutabakat Komisyonu'na ilişkin, "Dört siyasi partinin sayın genel başkanlarına, yeni bir anayasa yapımı yönünde, çalışmaların kaldığı yerden devamı konusunda çağrıda bulunuyorum" dedi.

Çelik: Yeni anayasa süreci CHP tarafından sabote edilmiştir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Çelik, "Yeni anayasa süreci, millet adına yürütülen bir süreç, bir kere daha CHP tarafından sabote edilmiştir" dedi.

AK Parti'li Şentop: Eninde sonunda bu millet yeni anayasayı yapacak

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şentop, "Eninde sonunda bu millet yeni anayasayı yapacak. Bu Meclis ile bu kadroyla olabilir, denenebilir" dedi.

'Yeni anayasa için patinaj yapacak zaman yok'

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin, "Geçtiğimiz 4 yılı, komisyon çalışmalarının patinaj yapmasıyla kaybettik. Yeni anayasa konusunda patinaj yapacak zamanımız kalmadı" dedi.