Yargılama Haberleri
  • 26 Eylül 2021 23:01

Yargılama Haberleri

15 Temmuz hainlerini yargılama süreci ne durumda?

"Eğer ülkemizde tekrar bir askeri darbe görmek istemiyor isek bütün darbecileri yargı önüne çıkarmak ve hesap sormamız gerekiyor. Bu ulusalcıydı falanca Feto’cuydu diyerek ayırım yaparsak darbecilerden asla kurtulamayız." diyen yazarımız Dr. Vehbi Kara'dan darbe yargılama süreci ile ilgili okumanız gereken bir yazı...

Flaş...Flaş... 'Şah Kanunu' ile yargılanacak

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Alman komedyen Jan Böhmermann’a Neo-Magazin isimli mizah programında okuduğu şiir nedeniyle soruşturma açılmasına onay verdi.

Erdoğan konsoloslara yüklendi: Siz kimsiniz, sizin ne işiniz var orada?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün malum bir gazetecinin mahkemesi vardı. Bu yargılamaya katılanların durumu çok önemli. İstanbul'daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada? Yani diplomasinin de bir adabı var. Burası senin ülken değil, Türkiye." dedi

HDP'liler için 'dokunulmazlık' formülü: DOKUN AMA TUTUKLAMA!

Hükümet, haklarında terör dosyası bulunan HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması durumunda, yargılama sürecinin nasıl olması gerektiğine ilişkin tavrını netleştirmeye çalışıyor. 1994’te HEP’lilerin gözaltına alınması ve tutuklanmasına benzer görüntülerin yaşanmaması için tutuksuz yargılamaya ilişkin üç formül üzerinde tartışılıyor: TBMM karar versin, yasa değişsin ya da mahkeme kararına bırakılsın...

ABD Kongresi'nden Esed rejimi için savaş suçları mahkemesi kararı

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, Suriye'de rejim ve müttefiklerinin işledikleri savaş suçlarıyla ilgili yargılama yapacak mahkeme kurulmasını talep eden kararı kabul etti.

Anayasa Mahkemesinden Star'ın iddiasına kınama

Hükümete yakın Star gazetesi, bazı AYM üyelerinin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında karar vermek için yargılama sonucunu beklemeyi teklif ettiğini, ancak AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın "Bu işi bugün bitirmeliyiz" dediğini iddia etti. Anayasa Mahkemesi (AYM), bazı basın yayın organlarında yer alan haberlere yazılı açıklama ile tepki gösterdi

Radovan Karaciç hakkındaki karar 24 Mart'ta açıklanacak

"Bosna kasabı" olarak bilinen eski Sırp lider Radovan Karaciç'in eski Yugoslavya için kurulan Savaş Suçları Mahkemesinde 2009 yılından bu yana süren yargılamasında karar 24 Mart'ta açıklanacak.

Mursi: Ben Mısırlıların Cumhurbaşkanıyım mahhkeme beni yargılayamaz

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi, "Bütün Mısırlıların cumhurbaşkanıyım. Mahkemenin beni yargılama yetkisi yok" dedi.

'Böcek' davasında yargılamalara başlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ofisine "böcek" olarak adlandırılan dinleme cihazı konulmasına ilişkin davada, yakalanamadıkları için dosyaları ayrılan Özdoğan, Demir ve Çiğci'nin yargılanmasına başlandı.

AGİT'ten Vatikan'a 'gazetecileri yargılamayın' çağrısı

AGİT, Katolik Kilisesindeki gizli belgeleri ifşa ettikleri iddiasıyla iki gazeteci hakkında açılan davaların kaldırılmasını istedi.

UCM Mavi Marmara kararının yeniden incelenmesini istedi

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından Mavi Marmara’da savaş suçu işlendiğinin kabul edilmesine rağmen İsrail’i UCM’de yargılamamak için aradığı hukuk yolları Temyiz Mahkemesi’nde karşılık göremedi

'Selam Tevhid'de kumpas'a kapalı oturum istendi

"Selam Tevhid'de kumpas" iddianamesinde, kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kılması nedeniyle yargılamanın tamamının kapalı oturumda yapılmasına karar verilmesi istendi.

Ergenekon Davası'nda hesap zamanı!

Ergenekon davasının Yargıtay süreci devam ederken bir başka kritik sürecin ise Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK)’nda işletildiği ortaya çıktı. HSYK Başmüfettişliği, Ergenekon dosyasına bakan hakim-savcılar hakkında başlatılan soruşturma çerçevesinde savunmalarını istedi. 13 hakim-savcı gerek soruşturma gerekse de yargılama sırasında çeşitli usulü hükümlere riayet etmemekle suçlanıyor.