Teknoloji Haberleri
  • 18 Eylül 2021 12:01

Teknoloji Haberleri

İnternetin tarihçesi hakkında kısa bilgi

İnternetin tarihçesine ilişkin kısa bilgi.

Geçmişten günümüze İstanbul’da toplu taşımacılık

1800’lü yıllardan itibaren teknolojik açıdan gelişen toplu taşıma araçlarının tarih içindeki değişimi, İstanbul’un sosyokültürel değişim ve dönüşümünü de yansıtır.

Açıköğretim dijital kitaba geçiyor, öğretim gideri düşüyor

Anadolu Üniversitesi, öğrencilerinin zaman ve mekândan bağımsız olarak güncel ve nitelikli bilgiyi alabilmeleri için dijital teknolojilerden yararlanma imkânlarına geçiyor.

Merkür yarın Güneş'in önünden geçecek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Gözlemevi 9 Mayıs Pazartesi günü Merkür'ün,Güneş'in önünden geçeceğini duyurdu

'2023 yılına kadar 1 milyon ilave istihdam sağlamayı hedefliyoruz'

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Adana OSB'deki fabrikaların toplu açılış töreninde konuştu.

OSB projelerine 75 milyon lira kaynak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Bu yıl 79 OSB projesinde kullanılmak üzere 75 milyon lira ödenek ayrıldı." dedi.

Bugün saat 00.01 itibari ile 4.5G internet dönemi başlıyor

Mobil cihazlardaki yeni çağın kapılarını açacak 4.5G için saatler kaldı. Bu gece 00.01 itibariyle Türkiye’deki kullanıcılara sunulacak bu yeni teknoloji şu anda kullandığımız mobil internete göre en az 10 kat daha hızlı olacak. Ancak 4.5G hakkında da akıllarda birçok soru işareti var. Bu soruların yanıtları için bir rehber hazırladık.

Down sendromu gebeliğin 9. haftasında teşhis edilebilecek

Gebeliğin 9. haftasından itibaren annenin kanından bebeğin DNA'sına bakılarak down sendromu gibi bozuklukların belirlenmesini sağlayan yeni teknoloji, Türkiye'de ilk kez GATA'da uygulanmaya başlandı.

MEB'de 'kodlama dersi' mesaisi başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca, ortaokullardaki "kodlama" içerikli bilişim teknolojileri dersinin müfredatının güncellenmesi için çalışmalara başlandı.

Operatörlerin 4,5G için yatırım yarışı

Mobil haberleşme hızını 3G'ye göre 10 kat artıracak 4,5G teknolojisi için 1 Nisan öncesinde operatörlerin yatırımlarında büyük artış görüldü. Turkcell’in yatırımları yüzde 398, Vodafone'un yatırımları yüzde 308,6 ve Avea'nın yatırımları yüzde 425,8 arttı.

'Paralel Yapı kayyuma Zaman binasını tamtakır teslim etti'

İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği'nın aldığı kararla, Feza Gazetecilik'in, kayyum heyetine, boş bir bina ve çalışmayan teknolojik bir altyapı bıraktığı belirlendi.

Bu yıl 40 yerli otomobil üretilecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilde 4 adet prototipi ürettiklerini ifade ederek, bu yılın sonuna kadar 30-40 araçlık bir test filosu üretip her türlü arazi, iklim ve mevsim şartlarında bu araçların testlerinin yapılacağını ve 2020 yılından önce yerli otomobilin seri üretimine geçileceğini açıkladı.

Sosyal medyaya da 'anayasa' yolda...

Sosyal medyadaki başıboşluğa hukuki düzenleme geliyor.

4,5 G hayatımızda neleri değiştirecek?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, 4,5G teknolojisiyle Türkiye'de mobil internet hızının en az 10 kat artmasının beklendiğini söyledi

Fransa’dan Google’a rekor vergi cezası

Fransa Maliye Bakanlığının, ABD merkezli teknoloji şirketi Google’dan, geçmişten gelen birikmiş vergi cezaları ile birlikte toplam 1,6 milyar avro talep ettiği bildirildi.

'Faizsiz krediler ile 30 bin insanımız kendi işini kurdu'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerimize uygulamalı girişimcilik eğitiminin ardından 50 bin hibe, 100 bin faizsiz kredi olanakı getirdik. Bu sayede de Türkiye'de 30 bin insanımız kendi işini kurmuş oldu" dedi.

Ulusal Uzay Araştırma Programı Yol Haritası güncellenecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Ulusal Uzay Araştırma Programı Yol Haritası'nın, TÜBİTAK koordinasyonunda, araştırma, teknoloji geliştirme, insan kaynakları ve uluslararası işbirliği boyutlarını içerecek şekilde güncelleneceğini kaydetti.

'Apple şifre savaşını kaybedecek'

Amerikalı uzmanlar, Apple ile ABD hükümeti arasındaki "şifre savaşının", şirketin aleyhine sonuçlanacağını öngörüyor. Teknoloji hukuku uzmanı Hurwitz "Apple şifre savaşlarını kaybedecek" dedi.

'Bilimde ülkemizi dünyanın liderlerinden biri yapmak zorundayız'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "Bilim ve teknolojide ülkemizi dünyanın lider ülkelerinden biri yapmak zorundayız. Çocuklarımıza ve gençlerimize bilimi sevdirmeden bunu başaramayız" dedi.

'Terör örgütünün Kandil'de barınma olanağı kalmadı'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Türkiye'nin geliştirdiği uydu ile terör örgütünün Kandil'de barınma olanakının kalmadığını belirtti.

Bilişim devlerinden Apple'a destek

Apple'ın ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) DAEŞ'le ilgili bilgilerin bulunduğu iddia edilen bir telefonun şifresinin çözülmesi talebini reddetmesine, büyük teknoloji firmalarından destek geldi.

Bakan Işık'tan güvenlik güçlerine "en iyi teknolojileri sunma" vaadi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "Dünyanın en iyi teknolojilerini Türkiye'de yerli olarak üretmenin, bunu güvenlik ve savunma güçlerimizin emrine sunmanın gayreti içerisindeyiz" dedi.

'Dünyaya yeni teknolojiler sunmak istiyoruz'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Işık, yerli otomobil projesini geliştirirken, ortaya sadece bir otomobil çıkarmakla yetinmek istemediklerini belirterek, "Sürücü kontrol ünitesi veya otonom araç sistemleri gibi alanlarda, dünyaya yeni teknolojiler de sunmak istiyoruz" dedi.

Apple Pay Çin’de kullanıma giriyor

Teknoloji şirketi Apple, mobil ödeme hizmeti Apple Pay'in bu hafta Çin'de kullanıma gireceğini duyurdu.

Çamlıca Camisi akustiğiyle de iddialı

İnşa çalışmaları devam eden Çamlıca Camisi, ileri teknoloji kullanılarak oluşturulan akustik hesapları ve ses sistemiyle, günümüzden 50 yıl sonra da teknolojiyi yakalayacak şekilde donatılıyor.

Anestezi 'korkutucu' olmaktan çıktı

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özköse "Yeni teknolojik gelişmelerle anestezi artık öcü olmaktan, korkulacak bir şey olmaktan çıktı" dedi.

Apple'a patent davası açıldı

Teknoloji devi Apple'a, iPhone 6s ve iPhone 6 Plus modellerinde bazı teknolojilerin çalıntı olduğu iddiasıyla patent davası açıldı.

Dede mesleği süpürge yapımından vazgeçmiyorlar

Samsun'un Vezirköprü ilçesindeki 250 haneli İncesu Mahallesi'nin sakinleri, dede mesleği süpürge yapımından gelişen teknolojiye ve satışların azalmasına rağmen vazgeçmiyor.

Personel Gizleme Boyası

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, insan cildine uygulanarak gözetleme araçlarına karşı görünmezlik sağlayan "personel gizleme boyası" teknolojisine yönelik projeler için harekete geçti.

Ar-Ge Reform Paketi'nde geri sayım

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Ar-Ge Reform Paketi'ndeki 17 maddenin Meclis'te görüşüldüğünü belirterek, "Salı günü kalan 18 maddeyi de görüşeceğiz. Allah nasip ederse 15 -16 Şubat'ta Kanun çıkmış olur" dedi.