Sünni Haberleri
  • 18 Eylül 2021 11:27

Sünni Haberleri

Felluce'de bazı bölgeler DAEŞ'ten geri alındı

Irak'ın Enbar iline bağlı Felluce ilçesindeki Sünni aşiretlerle terör örgütü DAEŞ arasında çıkan çatışmalarda 5 militanın öldüğü ve bazı bölgelerin DAEŞ'ten geri alındığı belirtildi.

'Sünnilere karşı önyargıları kırmak için çalışacağız'

Eski Musul Valisi Nuceyfi, "Sünniler'e karşı önyargıların kırılması için tüm ülkelerle doğrudan irtibata geçmeye çalışacağız" dedi.

'Sünni muhalefet masada yer almalı'

İngiltere Başbakanı Cameron, "Rusya dahil bütün ülkeler Suriye’de bir geçiş hükümeti oluşturmak için ılımlı, Sünni muhalefetin masada yer alması gerektiğinin farkına varmalı" dedi.

'Sünniler Irak'tan sökülüp atılmak isteniyor'

Irak'ta Muttehidun Koalisyonu lideri Nuceyfi, Sünnilerin ülkedeki varlığının planlı olarak hedef alındığını belirterek, "Sünnilerin ülkeden sökülüp atılması için oyunlar oynanıyor" dedi.

'Şii milisler Mikdadiye'de onlarca Sünniyi öldürdü ve kaçırdı'

Irak'ta ordunun yanında savaşan Şii milislerin, başkent Bağdat'ın kuzeyinde onlarca Sünniyi öldürdüğü ve kaçırdığı belirtildi.

'Maliki'nin Irak'ta iktidar olmasıyla DAEŞ çoğaldı'

İSİPAB Türk Grubu Başkanı Atalay, "Ne zaman Maliki Irak'ta iktidar oldu; bütün Sünnileri dışlayan, onları umutsuz yolculuğa mahkum eden politikalar güttü, işte o zaman DAEŞ'in insan kaynağı 2 binlerden 50 binlere kadar çıktı" dedi.

Çift mihrablı camiden Sünni-Şii kardeşliği mesajı

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki "Çift Mihrablı Cami" olarak biline Cuma Mescidi'nde Sünni ve Şii'ler 152 yıldır bir arada ibadet ederek birlik mesajı veriyor.

'Diyala'da yaşananlar mezhep temizliğidir'

Irak Parlamentosu Yekgirtu Milletvekili Emin, Diyala'da Sünnilere yapılan saldırıların mezhep temizliği amacı taşıdığını belirterek, "Haşdi Şabi içindeki bazı gruplar terörist eylemler içinde" dedi.

Nuceyfi'den Türkiye'ye teşekkür

Eski Musul Valisi Nuceyfi, terör örgütü DAEŞ'in elindeki Musul kentinin geri alınması için kurulan Haşdi Vatani'ye (Sünni güçler) askeri eğitim vermeye devam eden Türkiye'ye teşekkür etti.

'Camilere yapılan saldırılar utanç verici bir suç eylemidir'

Irak Sünni Vakfı Başkanı Himeyyim, Diyala'da Sünnilere ait camilere yönelik saldırıları kınayarak, olayları kentteki güvenlik ve istikrarı sarsmak için "utanç verici suç eylemi" olarak niteledi.

'Saldırılar mezhep çatışması için yapılan umutsuz girişimlerdir'

Irak İçişleri Bakanlığı Babil'deki Sünni camilerine yönelik saldırılara ilişkin, saldırıların Irak'taki mezhepleri birbirine düşman etmek için umutsuz girişimler olduğu kaydedildi.

'Irak'ta Ramadi'den sonraki hedef Felluce'

Irak ordusunun, polis teşkilatı ve gönüllü birliklerin desteğiyle, ülkenin ikinci büyük Sünni kenti Ramadi'yi DAEŞ'ten geri almasının ardından, hedefinin Felluce'yi kurtarmak olduğu bildiriliyor.

Görmez, Sünni ve Şii din alimleri ile akşam namazı kıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in de aralarında bulunduğu Sünni ve Şii din alimleri beraber İran'da akşam namazı kıldı.

Şii-Sunni takası Türkiye'de yapılacak

Suriye'de bugün uzun süredir kuşatma altında bulunan Sünni ve Şiiler eş zamanlı olarak serbest bırakılacak. Sünniler Lübnan üzerinden Türkiye'ye gelecek. Şiiler de Türkiye üzerinden Lübnan'a gidecek

Bebekleri katlediyorlar! “Tek dişi kalmış canavarın” dişlerini “kerpetenle” sökme zamanıdır şimdi!

Filistinliler adeta kendi ülkelerinde parya, Gazze’de mülteci… Dünyanın bu “Beyaz Müslümanları”, dindaşlarının ölümüne seyirci kalıyor/kalıyoruz. Ve bu ülkede; Alevi-Sünni, Türk-Kürt ayrışmasının ateşini üfleyenlere, “yürü git len” diyemiyoruz. Hala, “Yakup’un koyunlarının” hesabını, 5 bin asır sonra soran din devleti İsrail’in terörünü; kan tutulmasını, öldürme yortusunu, sevgisiz yüreğinin üzerine karabasan gibi çökemiyoruz.

Müslüman, Hristiyan, Türk, Ermeni, hepsi yerli!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sözcü gazetesinin bugünkü manşetine isyan etti: Asırlarca bu topraklarda yaşamış Müslüman, Hristiyan, Türk, Ermeni, Kürt, Boşnak, Arnavut her kim varsa Alevi, Sünni hepsi yerlidir, millidir. Milli olmak, yerli olmak kanla değil, genetikle değil, zihniyetle olur, bu topraklara bağlı olup olmamakla olur."

Cami ve cemevinin mezarları bombalanınca!...

Bugün Müslüm Doğan ile birlikte bakanlıktan istifa eden HDP'li Ali Haydar Konca'nın istifa gerekçelerinden biri çok konuşulacak. İşte o gerekçe...

İskilipli Atıf Hoca'ya hakarete suç duyurusu

Adana'da bulunan STK'lar, farklı düşünce ve etnik kökene sahip insanların değer verdiği kişilere hakaret ettiği iddiasıyla Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü hakkında suç duyurusunda bulundu.