Maliyet Haberleri
  • 26 Eylül 2021 20:51

Maliyet Haberleri

Şeker üretim maliyeti düşürülüyor, ya satış fiyatına ne demeli?

Akajans'ın haberine göre şeker fabrikaları üretim maliyetlerini düşürmek için canla başla çalışıyor. Peki bu çaba, satış fiyatına yansır mı dersiniz?

"Oyun Kurucu" Batı’nın "Terör Şantajlarına" boyun eğmeyeceğiz!

"Savaş meydanında yiğitçe dövüşmek devri bitmiştir. Daha az maliyetle kendi terör örgütünü kur, amacına yönelik olarak da istediğin ülkelerde eylem yaptır" diyen yazarımız Mustafa Toygar Batı'nın iki yüzlü oyun kuruculuğu hakkında yazdı.

'Off-shore'un Türkiye'ye maliyeti 1,5 milyar lirayı bulabilir'

Panama belgeleri ile tekrar gündeme gelen off-shore'cuların şimdiye kadar Türkiye'ye maliyeti 300 milyon lirayı bulurken, bu rakamın 1,5 milyar liraya çıkabileceği tahmin ediliyor.

Tehlikeli atıklar için yaptırılması gereken sigortalar belirlendi

Bir tesisin kapasite raporunda yer alan, ürettiği, topladığı, taşıdığı yıllık tehlikeli atık miktarı hesaplanarak, bu atığın maliyetine göre sigorta teminatı belirlenecek.

Ulaşım ve iletişime 32 nükleer santral parası

Son 10 yılda ulaştırma ve haberleşmeye harcanan 1,82 trilyon lirayla ilk yatırım maliyeti 20 milyar dolar olan 32 Akkuyu Nükleer Santrali inşa edilebiliyor.

Elektriğe zam mı geliyor?

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) İcra Kurulu Başkanı İsmail Ergüneş, Küresel çapta düşen doğalgaz ve petrol fiyatları Türkiye’nin enerji girdi maliyetlerini düşürdüğünü açıkladı.

Bir personelin işletmeye olan maliyeti nasıl hesaplanır?

Birçok şirkette maaş giderleri, şirketin en büyük gider kalemlerinden birini oluşturmaktadır.

Çelik sektöründe tüketim arttı, üretim azaldı

Türkiye'de çelik sektöründe, dampingli fiyatlarla satılan ithal ürünlerin yanı sıra enerji maliyetleri ve cevherden üretimin daha avantajlı hale gelmesi gibi nedenlerle sıkıntı yaşanıyor.

Boeing 4 bin kişiyi işten çıkaracak

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing, maliyetleri azaltmak için 4 bin işçisini işten çıkaracağını açıkladı.

Bakan açıkladı: Et ithalatı yerli üreticiyi sarsmayacak şekilde olacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et ithalatı ile ilgili, "Bu konudaki ithalatın, yerli üreticinin maliyetini sarsmayacak, onu rencide etmeyecek şekilde olması konusunda hassasiyetimiz var." dedi.

Trafik sigortasında beklenen karar

Sigortacıların trafik sigortasının maliyetini artırdığını öne sürerek düzeltilmesini istediği 4 konudan 2’si tamam. İki isteği ise Hazine hukuken imkânsız görerek kabul etmedi

Rusya'da uçak kazası: 62 ölü

Dubai merkezli düşük maliyetli havayolu FlyDubai’ye ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı Rusya’da Rostov-on-don Havalimanı’na iniş sırasında düştü. Kazada 62 kişi hayatını kaybetti

Kılıçdaroğlu: Suriyelilerden yer altı dünyasının aktörleri çıkacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyelilerin geri gönderilmesi gerektiğini yineleyerek, "Suriyelilerin daha maliyetlerinin farkında değiliz. Yarın göreceksiniz bu insanlardan yeraltı dünyasının önemli aktörleri çıkacak. Bütün düzenimiz bozulacak. Bana inanmıyorsanız gidin Gaziantep'e validen, emniyet müdüründen dinleyin” dedi.

AB'den Yunanistan'a 'Schengen' tehdidi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Schengen Anlaşması'nı kurtarmak için, üye devletlerin başlattıkları sınır kontrollerini sene sonuna kadar bitirmesini öngören bir yol haritası yayımladı. Komisyon, başarısızlığın maliyetinin yıllık 18 milyar euro’yu bulabileceğini belirtti, Yunanistan’a da çok sert bir uyarıda bulundu.

Bakan Çelik: Haksız kazanç karşısında susmamız söz konusu olmaz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, "Maliyeti belli bir kıymayı 40-45 liraya satma yoluna giderseniz, bu haksız kazanç karşısında bizim susmamız veya beklememiz söz konusu olmaz" dedi.

Milyar dolarlık projeler Cannes'da görücüye çıkacak

Antalya Büyükşehir Belediyesince yapım maliyeti 3 milyar doları bulacağı tahmin edilen 5 proje, Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenecek gayrimenkul fuarı MIPIM'de uluslararası yatırımcılarına anlatılacak.

Schengen'i bitirmenin maliyeti 1,4 trilyon avro

Alman Bertelsmann Stiftung Vakfı'nın araştırmasına göre, Schengen anlaşmasının son bulması, önümüzdeki 10 yılda AB ekonomisine 427 milyar avro ila 1,4 trilyon avro arasında maliyet çıkaracak.

'Türkiye bu mücadeleyi sürdürecektir'

Başbakan Yardımcısı Türkeş, terörle mücadeleyle ilgili "Türkiye maliyeti ne olursa olsun, ne pahasına olursa olsun bu mücadeleyi ve teröre karşı vatandaşları savunmayı sürdürecektir" dedi.

'Hasar maliyetlerinin azalması primlerin düşmesini sağlayacak'

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Ülger, trafik sigortasına ilişkin olarak, "Hasar maliyetlerinin azalması, şirketlerin portföyleri ile bağlantılı olarak sigorta primlerinin düşmesini sağlayacak" dedi.

Schengen'in kaldırılmasının faturası ağır

Avrupa Birliği, Schengen ülkelerinde sınır kontrollerine tekrar başlanmasının doğrudan maliyetinin yıllık 18 milyar avroya ulaşabileceğini kaydetti.

Suriye nüfusunun yüzde 12'si iç savaşta kaybetti

Suriye Siyasi Araştırma Merkezi, iç savaş nedeniyle ülke nüfusunun yüzde 12'ye yakınının öldüğünü ya da yaralandığını ve savaşın ülke ekonomisine maliyetinin 255 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Türkiye'ye sefer iptali Rus havalimanlarını vurdu

Rusya'nın Ukrayna, Mısır ve Türkiye uçuşlarını tamamen durdurması veya azaltmasının Rus havalimanlarına maliyeti 77 milyon dolar oldu.

Yunan çiftçilerin eylemi milyonlarca avroya mal olabilir

Yunanistan'da haftalardır süren çiftçi protestolarının günlük maliyetinin 67 milyon avroya çıkabileceği bildirildi.

İnterneti ucuzlatacak uydu teslim alındı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, 16 Ekim'de uzaya gönderilen Türksat 4B uydusu ile daha uygun maliyetle daha hızlı internet erişimi sağlanacağını belirtti.

Bina maliyet endeksinde artış

Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, IV. Çeyrek: Ekim - Aralık, 2015 Bina inşaatı maliyet endeksi bir önceki çeyreğe göre %0,3 azaldı Bina inşaatı maliyet endeksi (BİME), Ekim–Kasım–Aralık aylarını kapsayan 2015 yılı dördüncü çeyreğinde, toplamda bir önceki çeyreğe göre %0,3 azalırken, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %5,4 ve dört çeyrek ortalamalarına göre %5,9 arttı.

'Kuzey Akımı-2'nin finansal desteğe ihtiyacı yok'

Rus enerji şirketi Gazprom Export Genel Müdürü Burmistrova, Kuzey Akımı-2 projesinin finansal desteğe ihtiyacı olmadığını ve Avrupa Birliğine "tek kuruş" maliyet getirmeyeceğini belirtti.

Konut kredisi faizinin artması yüzde 13 ek maliyet getirdi

Konut kredisi faiz oranlarının son 1 yılda yüzde 0,85'lerden yüzde 1,10 bandına yükselmesi, ev almak isteyen tüketicilere ek yüzde 13 maliyet olarak yansıdı.

İşteTürkiye'de insani bir yaşam sürdürmenin maliyeti

İstanbul’da insani bir yaşam sürdürmenin maliyetinin 1,950 lira, Türkiye ortalamasının ise 1,542 lira olarak hesaplandığı bildirildi.

Ucuz bilete böyle hizmet: Uçağın kapısı açık unutuldu

Koreli düşük maliyetli havayolu şirketi Jin Air'e ait bir uçakta faciadan dönüldü. Uçağın kapılarından birinin açık kaldığı havada ortaya çıktı.

Milyon dolarlık "hayalet" Habur'da

ABD'den bir milyon doları aşan maliyetle getirilen ve "hayalet" olarak adlandırılan ZBV Back Scatter sistemi, Habur Sınır Kapısında araçları kontrol edecek.