Maliye Haberleri
  • 26 Eylül 2021 22:06

Maliye Haberleri

Şeker üretim maliyeti düşürülüyor, ya satış fiyatına ne demeli?

Akajans'ın haberine göre şeker fabrikaları üretim maliyetlerini düşürmek için canla başla çalışıyor. Peki bu çaba, satış fiyatına yansır mı dersiniz?

2009’dan sonra ekonomide aslında ne oldu?

Bugün birileri çıkmış “Biz görevdeyken ekonomi iyi idi. Biz gittik, bozuldu” diyor. Bu doğru mu?

Erdoğan Merkel görüşmesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yaptıkları telefon görüşmesinde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Almanya'nın Maliye ve Ekonomi bakanlarının bir araya gelmeleri konusunda mutabık kaldığı bildirildi.

Rusya'dan dolar hamlesi

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, dolarının uluslararası ticarette tehlikeli bir enstrüman haline geldiğini belirtti.

Acaba kar nedeni fazla faiz mi? İşte Vergi şampiyonlarının anlattıkları

2016 yılı vergilendirme dönemine ilişkin vergi şampiyonları Maliye Bakanlığı tarafından ilan edildi. Merak uyandıran husus ise; bankaların fazla kar elde etmesi... İşte yazarımız Semih Gündüz'den karşılaştırmalı kurum rekortmenlerinin analizi.

Ekonomide alarm zilleri... Şubat 2017 ekonomik görünüm

Türkiye rantiyeye çalışmaya devam ediyor. Zira Ocak 2017'de 6,6 milyar lira faiz ödemesine gitti. Cari açık da her zamanki gibi kanayan yara... 2002’de 0.6 milyar dolar olan cari açık 2016’da 32.6 milyar dolar gibi oldukça yüksek bir düzeyde gerçekleşti. Bu iki tarih arasındaki diğer yıllarda da cari açık söz konusu. Cari açığın fazla olması Türk ekonomisinin iyi gitmediğinin işareti...

Şok ekonomi raporu: Dolardaki 1 kuruş artış 4,2 milyar TL zarar yazıyor

Saadet Partisi Ekonomi İşleri Başkanlığının Ocak 2017 raporu, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu kritik tabloyu ortaya koydu. Partinin Ekonomi İşleri Başkanı olan Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Latif Öztek tarafından hazırlanan rapora göre, dolardaki 1 kuruşluk artış Türkiye ekonomisini 4,2 milyar TL zarar yazıyor.

"Oyun Kurucu" Batı’nın "Terör Şantajlarına" boyun eğmeyeceğiz!

"Savaş meydanında yiğitçe dövüşmek devri bitmiştir. Daha az maliyetle kendi terör örgütünü kur, amacına yönelik olarak da istediğin ülkelerde eylem yaptır" diyen yazarımız Mustafa Toygar Batı'nın iki yüzlü oyun kuruculuğu hakkında yazdı.

'Off-shore'un Türkiye'ye maliyeti 1,5 milyar lirayı bulabilir'

Panama belgeleri ile tekrar gündeme gelen off-shore'cuların şimdiye kadar Türkiye'ye maliyeti 300 milyon lirayı bulurken, bu rakamın 1,5 milyar liraya çıkabileceği tahmin ediliyor.

'Bütçe 46,3 milyon lira fazla verdi'

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Merkezi yönetim bütçesi, geçen ay 6,6 milyar lira açık, ocak-mart döneminde ise 46,3 milyon lira fazla verdiğini açıkladı.

Maliye Bakanı'ndan vergi çıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Haliç Kongre Merkezinde Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlen "Yerel Zincirler Buluşuyor 2016" konferansında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Maliye Bakanlığına iki model önerildi

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçilerin, "özel statülü sözleşmeli personel" yerine kamuda kadrolu işçi (4/d) olarak ya da kamunun imtiyazlı şirketlerinde istihdam edilmesini istediklerini bildirdi.

Tehlikeli atıklar için yaptırılması gereken sigortalar belirlendi

Bir tesisin kapasite raporunda yer alan, ürettiği, topladığı, taşıdığı yıllık tehlikeli atık miktarı hesaplanarak, bu atığın maliyetine göre sigorta teminatı belirlenecek.

Maliye Bakanlığından kritik taşeron açıklaması

Maliye Bakanlığından, Bakan Naci Ağbal'ın kamuya alınacak taşeron işçilerin sayısının artacağı yönünde açıklamasının söz konusu olmadığı bildirildi.

Ulaşım ve iletişime 32 nükleer santral parası

Son 10 yılda ulaştırma ve haberleşmeye harcanan 1,82 trilyon lirayla ilk yatırım maliyeti 20 milyar dolar olan 32 Akkuyu Nükleer Santrali inşa edilebiliyor.

Elektriğe zam mı geliyor?

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) İcra Kurulu Başkanı İsmail Ergüneş, Küresel çapta düşen doğalgaz ve petrol fiyatları Türkiye’nin enerji girdi maliyetlerini düşürdüğünü açıkladı.

Bir personelin işletmeye olan maliyeti nasıl hesaplanır?

Birçok şirkette maaş giderleri, şirketin en büyük gider kalemlerinden birini oluşturmaktadır.

Kurtulmuş: 'Hedefimiz Afrika'da her ülkede büyükelçiliğimizin olması'

Numan Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'nde, Kongo Cumhuriyeti Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Kamu Varlıkları Bakanı Gilbert Ondongo ve beraberindeki heyeti kabul etti.

45,3 milyar liralık gelir 'hazır beyan' ile sisteme girdi

Maliye Bakanı Ağbal, bu yıl uygulamaya geçirilen "Hazır Beyan Sistemi"ni 1,4 milyon kişinin kullandığını belirterek, toplam 45,3 milyar lira gelir beyan edildiğini ve 7,5 milyar lira vergi hesaplandığını açıkladı

Çelik sektöründe tüketim arttı, üretim azaldı

Türkiye'de çelik sektöründe, dampingli fiyatlarla satılan ithal ürünlerin yanı sıra enerji maliyetleri ve cevherden üretimin daha avantajlı hale gelmesi gibi nedenlerle sıkıntı yaşanıyor.

Boeing 4 bin kişiyi işten çıkaracak

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing, maliyetleri azaltmak için 4 bin işçisini işten çıkaracağını açıkladı.

Bakan açıkladı: Et ithalatı yerli üreticiyi sarsmayacak şekilde olacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et ithalatı ile ilgili, "Bu konudaki ithalatın, yerli üreticinin maliyetini sarsmayacak, onu rencide etmeyecek şekilde olması konusunda hassasiyetimiz var." dedi.

Taşerona kadro paketinin ayrıntıları

AK Parti’nin seçim vaatleri arasında yer alan Başbakan Davutoğlu’nun grup toplantısında açıkladığı taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik yapılacak düzenlemenin ayrıntıları Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından açıklandı.

İşçilerin istihdamında detaylar belli oldu

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulundu

Trafik sigortasında beklenen karar

Sigortacıların trafik sigortasının maliyetini artırdığını öne sürerek düzeltilmesini istediği 4 konudan 2’si tamam. İki isteği ise Hazine hukuken imkânsız görerek kabul etmedi

Rusya'da uçak kazası: 62 ölü

Dubai merkezli düşük maliyetli havayolu FlyDubai’ye ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı Rusya’da Rostov-on-don Havalimanı’na iniş sırasında düştü. Kazada 62 kişi hayatını kaybetti

Devlet yatırımcıya anahtar teslim fabrika binası yapacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yatırımcılara anahtar teslim fabrika binaları yapılmasına ilişkin çalışmaların başladığını söyledi.

Maliye Bakanı Ağbal: Bütçe 2 aydır fazla veriyor!

Maliye Bakanı Ağbal, ocak-şubat döneminde bütçenin 6,6 milyar lira fazla verdiğini açıkladı

Kılıçdaroğlu: Suriyelilerden yer altı dünyasının aktörleri çıkacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyelilerin geri gönderilmesi gerektiğini yineleyerek, "Suriyelilerin daha maliyetlerinin farkında değiliz. Yarın göreceksiniz bu insanlardan yeraltı dünyasının önemli aktörleri çıkacak. Bütün düzenimiz bozulacak. Bana inanmıyorsanız gidin Gaziantep'e validen, emniyet müdüründen dinleyin” dedi.

Maliye Bakanı açıkladı! Emekli maaşına kesinti...

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Emekli maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılmasına yönelik herhangi bir çalışmamız bulunmamaktadır" açıklamasında bulundu