Kıbrıs Haberleri
  • 18 Eylül 2021 11:07

Kıbrıs Haberleri

Kofi Annan: Kıbrıs'ı barışa en çok yaklaştıran diplomat

Kendi ismiyle kurulan vakıftan yapılan açıklamada, Annan'ın "Kısa bir hastalık süreci sonrası Cumartesi günü huzur içinde hayata gözlerini yumduğu" kaydedildi.

Erdoğan KERKÜK-MUSUL FATİHİ olarak tarihe adını yazdıracak mı?

Türkiye'nin İdlib ve Kuzey Irak konusunda ajandasında neler var? Recep Tayyip Erdoğan, “Kerkük-Musul Fatihi” olarak unutulmaz liderler, tarihe geçen liderler arasında yerini alabilir.

Muhsin Yazıcıoğlu yavruvatan Kıbrıs'ta anıldı

KKTC Alperenler Derneği, Lefkoşa’da “Bir Medeniyet Tasavvuru, Şehit Liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu’nu Anma Programı” gerçekleştirildi. BBP YİK Başkanı Hakkı Öznur, programda Yazıcıoğlu'nun dava, devlet ve siyaset adamlığını örneklerle anlattı.

Flaş...Asil Nadir serbest bırakıldı!

İngiltere’nin dün akşam Türkiye’ye iade ettiği Kıbrıslı Türk iş insanı Asil Nadir, adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından tahliye edildi.

O isim Türkiye'ye iade edildi

Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir, 4 yıldır tutuklu bulunduğu İngiltere tarafından Türkiye'ye iade edildi.

Mısır yolcu uçağını kaçıran hava korsanı teslim oldu

Mısır Havayolları'na (EgyptAir) ait uçak, yolculardan biri tarafından kaçırıldı. En az 60 kişi taşıyan MS181 sefer sayılı uçak, Güney Kıbrıs'taki Larnaka Havalimanı'na indirildi. Saatler süren dehşet anlarının ardından az önce teslim olan hava korsanı tutuklandı

Mısır yolcu uçağı kaçırıldı

Mısır'da iç hatlar seferi yapan yolcu uçağı Kıbrıs Rum Kesimine kaçırıldı. Rum yetkililer, Larnaka Havaalanı'na inen Mısır Havayollarına ait uçakta bomba bulunmasından şüphelenildiğini bildirdi. İskenderiye'den Kahire'ye uçarken kaçırılan Mısır Havayollarına ait yolcu uçağındaki 4 yabancı yolcu ve 7 mürettebat hariç tüm yolcuların serbest bırakıldığı açıklandı.

Türkiye gaz sevkiyatında önemli rol oynayabilir

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa BM gözetiminde kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde açıklama yaptı.

Rum liderden AB'ye mektup! Türkçe resmi dil yapılsın

Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis, barış görüşmelerine ivme kazandırması amacıyla Avrupa Birliği’ne Türkçe’yi resmi dil olarak tanımaları konusunda başvuruda bulundu

'Kıbrıs sorunu çözülürse birkaç önemli fasıl serbest kalacak'

AB Bakanı Bozkır, “Kıbrıs’ta sorunun çözülmesi halinde birkaç önemli faslın serbest kalması mümkün hale gelecektir. Sorun çözülemezse konsey kararı olmadan sadece 5 faslın açılması AB’nin taahhüdündedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kıbrıs Gazisi'ne hediye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel günlerde kendisine sık sık mektup yazan Kıbrıs Gazisi Emin Alaşal'a kravat hediye etti.

Kıbrıs'ta müzakereler ertelendi

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın rahatsızlığı nedeniyle, 8 Şubat'ta yapılması planlanan müzakereler ertelendi.

'Müzakere sürecinin neticelenmesi için KKTC üzerine düşeni yapıyor'

KKTC Dışişleri Bakanlığı, müzakere sürecinin daha fazla zaman kaybedilmeden en kısa sürede neticelenmesi için Kıbrıs Türk tarafının üzerine düşeni yaptığını kaydetti.

Rum lider Anastasiadis' in Resmi Dilleri Arasına Girmesine Yönelik Çalışması

AB Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Markopouliotis, Rum lider Anastasiadis’in Türkçenin AB resmi dilleri arasına girmesine yönelik çalışma başlatmasını "müzakerelerde olumlu bir adım" olarak gördüğünü belirtti.

'Anastasiadis'in önerisi Kıbrıs'taki olumlu havanın yansıması'

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, Rum lider Anastasiadis'in, Türkçe’nin AB’de resmi dil olarak kabul edilmesi önerisinin, Kıbrıs'taki olumlu havanın yansıması olarak görülebileceğini belirtti.

'Türkiye yanımızdadır, desteği büyüktür'

KKTC Meclis Başkanı Siber, Türkiye’nin Kıbrıs müzakerelerinde çözüme destek veren bir tavır sergilediğini belirterek, "Türkiye her zaman olumlu mesajlar vermiştir, şu anda da müzakereleri destekliyor ve çözüm yönünde atılacak her adımı atıyor.

Davos’a sığınmacı krizi, terör ve Kıbrıs damgasını vurdu

İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen 46. Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) sığınmacı krizi, terör tehdidi ve Kıbrıs sorununun çözümü yolunda atılan adımlar damgasını vurdu.

'Kıbrıs konusunda her zamankinden daha iyimseriz'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen noktada her zamankinden daha iyimser olduklarını belirtti.

Kıbrıs müzakarelerinde gelinen noktada her zamankinden daha iyimseriz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen noktada her zamankinden daha iyimser olduklarını belirtti.

'Kıbrıs’ta çözüm enerjide Rusya bağımlılığını azaltır'

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Kurulu Direktörü Birol, Kıbrıs sorunun çözümlenmesiyle Doğu Akdeniz doğalgazının hem Türkiye’nin hem de AB’nin Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltabileceğini belirtti.

Davos'ta Ada'nın geleceğini konuştular

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis ilk kez uluslararası bir platformda Ada'nın geleceğini konuşarak el sıkıştı.

Davos'ta bir araya gelerek Ada'nn geleceğini konuştular

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis ilk kez uluslararası bir platformda Ada'nın geleceğini konuşarak el sıkıştı.

Başbakan Davutoğlu BM Genel Sekreteri Ban ile görüştü

Davos'ta Başbakan Davutoğlu ve BM Genel Sekreteri Ban arasında gerçekleştirilen görüşmede Kıbrıs müzakereleri ve bölgedeki diğer gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

Türkeş: Kimi yayın organları ifadelerimi saptırmaya çalışmakta

Türkeş, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs konusundaki gelişmelerin ele alındığı 8. Büyükelçiler Konferansı'ndaki konuşmasınının bazı medya kuruluşlarınca saptırıldığını ifade etti.

'Kıbrıs sorununun İngiltere'nin desteğiyle çözülmesini umuyoruz'

Başbakan Davutoğlu, Kıbrıs sorununun, garantör ülke İngiltere'nin desteğiyle bu yıl çözülmesini umduklarını belirtti.

'Kıbrıs sorununun çözümüyle yeni bir dönem başlayacak'

Başbakan Davutoğlu, "Eğer Kıbrıs sorunu bu yıl içinde çözülebilirse yıl sonuna doğru gerçekten yeni bir dönem başlamış olacaktır AB-Türkiye ilişkilerinde" dedi.

Türkeş: Kıbrıs'ta suyun denize verilmesi söz konusu değil

Başbakan Yardımcısı Türkeş, Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi'nin gerçek anlamda asrın projesi olduğunu belirterek, Kıbrıs'ta suyun denize verilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Türkiye-AB ilişkilerinde Kıbrıs kilit önemde

Kıbrıs'taki çözüm sürecinin Türkiye-AB ilişkilerinin en önemli gündemi olması ihtimal dahilinde olduğu belirtiliyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Hedefimiz 2016'yı çözüm yılı haline getirmek

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs'ta BM gözetimindeki kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde hedeflerinin 2016’yı çözüm yılı haline getirmek olduğunu belirtti.

Akıncı ile Anastasiadis ara bölgede buluştu

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lider Anastasiadis, Kıbrıs'ta devam eden müzakereler çerçevesinde ara bölgede buluştu.