Hayvan Haberleri
  • 18 Eylül 2021 10:31

Hayvan Haberleri

O kirlilikle mücadele için 5 bin istasyonla izleme ve hibe desteği

Akajans'ın haberine göre, tarımsal kaynaklı kirliliğin tespiti için 4 bin 810 istasyonla izleme ağı oluşturulurken hayvancılıktan kaynaklı faaliyetlerden kaynaklı kirliliğin önlenmesi için hibe desteği veriliyor

O hastalıklara haşere, kuş, rüzgar davetiye çıkarıyor

Akajans'ın haberine göre, damızlık sığır tesislerinde her türlü biyogüvenlik tedbirleri alınmasına ve koruyucu aşılar yapılmasına rağmen haşere, kuş, rüzgar gibi vektörler ile bulaşma sonucu bir kısım TİGEM işletmelerinde zoonoz hastalıkların görülebiliyor.

Genç çiftçi projesine 378 bin başvuru yapıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlayacak programa gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirterek desteklerden faydalanmak için 378 bin genç çiftçinin başvuruda bulunduğunu söyledi

Genç Çiftçiye bir müjde daha: 30 Bin hibe 100 Bin TL Faizsiz kredi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, genç çiftçiye verilecek 30 bin lira hibeye ek olarak Ziraat Bankası’ndan 90-100 bin lira da sıfır faizli kredi vermek için çalışmalara başladıklarını söyledi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bin 677 personel alınacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere bin 111'i mühendis, 566'sı veteriner hekim olmak üzere toplam bin 677 sözleşmeli personel alınacağını bildirdi.

ESK'den 15 bin ton et ithali

Et ve Süt Kurumuna, bu sene sonuna kadar sıfır gümrük vergisiyle büyükbaş hayvan eti ithalatı için 15 bin ton kontenjan tahsis edildi.

Atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı

Başbakan yardımcılığı ile Aile ve Sosyal, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarına ait atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Mama karşılığında İngilizce dersi

Eskişehir'de yaşayan Zeynep Burcu Tekin, İngilizce dersi verdiği kişilerden para yerine sokak hayvanları için yiyecek alıyor.

Bakan açıkladı: Et ithalatı yerli üreticiyi sarsmayacak şekilde olacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et ithalatı ile ilgili, "Bu konudaki ithalatın, yerli üreticinin maliyetini sarsmayacak, onu rencide etmeyecek şekilde olması konusunda hassasiyetimiz var." dedi.

Bakan Çelik'ten sert tepki! 'bu ahlaksızlık'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, süt sektöründe çiğ süt fiyatlarını aşağıya çekenlere yönelik açıklamalarda bulundu.

Bakanlık 367 bin mirasçının peşinde

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçmek amacıyla 367 bin 264 mirasçıya tarım arazi mülkiyetlerinde intikal işlemini tamamlamaları için tebligatı gönderdi.

Köpekli psikopata hapis cezası

Antalya'da 2 av köpeğine sokak kedilerini öldürttüğü iddiasıyla yargılanan M.K., hayvanları tehlike yaratacak şekilde serbest bıraktığı gerekçesiyle 2,5 ay hapis cezasına mahkum oldu.

TBMM Genel Kurulu tutanakları: 4 Mart 2016 Cuma

Mecliste bütçe maratonu sürüyür. İşte 4 Mart 2016 tarihli genel kurul tutanakları...

Bakan Çelik: Haksız kazanç karşısında susmamız söz konusu olmaz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, "Maliyeti belli bir kıymayı 40-45 liraya satma yoluna giderseniz, bu haksız kazanç karşısında bizim susmamız veya beklememiz söz konusu olmaz" dedi.

Tokat'ta yangında 207 küçükbaş hayvan telef oldu

Tokat'ın Erbaa ilçesinde ağılda çıkan yangında, 207 küçükbaş hayvan telef oldu.

Armadilloların 'atası' bulundu

DNA araştırmaları, 12 bin yıl önce yaşadığı varsayılan devasa zırhlı hayvanların, armadillolarla aynı aileden geldiğini ortaya çıkardı.

'Hayvansever' kadına 'kedilere eziyet'ten para cezası

Bursa'da hayvansever olarak tanınan bir kadına, sokakta bulduğu 30 kediyi "havasız, susuz ve aç bıraktığı" gerekçesiyle para cezası kesildiği ve kedilere el konulduğu ortaya çıktı.

Sütte alarm...

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiğ süt fiyatlarının artmamasının üreticiyi mağdur ettiğini, üretiminin sürdürülebilirliği açısından tehlike yarattığını bildirerek, “Çiğ süt fiyatlarını 19 aya yakın bir süredir, satışlarda sorun olduğu gerekçesiyle artırmayan, hatta son 3 aydır düşüren sanayici, üretimini son gaz sürdürüyor. 2015 yılında süt alımını ve süt ve süt ürünleri üretimini yüzde 2 ile yüzde 37,4 arasında değişen oranlarda artırdı” dedi.

85 bin kanatlı yaban hayvanı üretilecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, yaban hayatını korumak ve gelecek nesillere aktarmak için bu yıl 85 bin kanatlı yaban hayvanı üretip, tabiata salacak.

Kırmızı ette 'tavan fiyat'a uyup indirime gittiler

Balıkesir ve Bursa'da bazı kasaplar, kırmızı et ürünlerinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının belirlediği tavan fiyatlara göre hatta daha altında rakamlardan satışa başladı.

'İnsanlarımız şehit olduğunda sevinenler insan değildir'

Adalet Bakanı Bozdağ, "Terör-terörist eylemiyle insanlarımız şehit olduğunda sevinenler, insan değildir, hayvan değildir ama hayvandan da aşağı belhüm edaldir" dedi.

Küçükbaş hayvancılık sektörü büyüyor

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Ayhan, "Türkiye'de küçükbaş hayvancılık her yıl yüzde 10-12 büyüyor. 81 ilde 230 binin üzerinde koyun ve keçi yetiştiricimiz var" dedi.

Kanguruların 'boks maçı' kameralara yansıdı

Bursa Hayvanat Bahçesinde "Gümüş" ve "Demir" adlı kanguruların "boks maçı"nı andıran görüntüsü, AA muhabirince saniye saniye kaydedildi.

Yüzümüzde yaşayan kurtlar!

Evet, yüzümüzde yaşayan hayvanlar var. Bu mikroorganizmaları göremiyoruz, ama varlar

Ette tavan fiyat kararına uyulacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, etle ilgili tavan fiyat uygulaması konusunda, "Bu kararları aldıktan sonra kimsenin keyfi olarak hareket etme hakkı yok. Ya gelip beraber bu kararı almayacaktık ya da aldığımız bu karara uyacağız" dedi.

Hayvanlar bir günlük hediye olmasın

Sevgililer Günü'nde hediye seçiminde farklılık arayan çiftlerin birbirileri için satın aldığı hayvanlar, sahibinin hevesinin geçmesiyle birlikte ya barınaklara veriliyor ya da sokağa terk ediliyor.

Et fiyatlarında illerin 'tavanı' farklı

Kırmızı ette tavan fiyat uygulamasının açıklanmasının ardından gözler illerdeki farklı et fiyatlarına çevrildi.

Avustralya'da iki Sumatra kaplanı dünyaya geldi

Avustralya’nın Queensland eyaletindeki Sunshine Coast hayvanat bahçesinde erkek ve dişi iki Sumatra kaplanı dünyaya geldi.

Kırmızı et için tavan fiyatlar belirlendi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Kırmızı et sektörü temsilcileriyle aldığımız karar gereği kıymanın tavan fiyatının 32 lira olmasıyla ilgili fikir birliğine vardık" dedi.

Türü belirlenemeyen hayvan iskeletini iş yerinde sergiliyor

Niğde'de bir esnaf 2 yıl önce bir arkadaşından aldığı ve türü belirlenemeyen hayvan iskeletini iş yerine yaptırdığı özel cam fanusta sergiliyor.