Gazetecilik Haberleri

Gazetecilik Haberleri

BİK Genel Müdürü Erkılınç'tan, Basın Bayramı mesajı

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımlayarak basın çalışanlarının bayramını kutladı. Erkılınç mesajında, medyanın çok sesli, objektif ve bağımsız hüviyetinin yaşatılması için Basın İlan Kurumu'nun desteklerini artırarak sürdüreceğini dile getirdi.

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nden İHA'ya 7 ödül

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC) tarafından düzenlenen 'Gazetecilik Başarı Ödülü Yarışması'nda sonuçlar açıklandı. İhlas Haber Ajansı (İHA) Erzurum Bölge Müdürlüğü yarışmada 7 dalda ödül almaya hak kazandı.

Gazeteci Vanlı'nın tehdit edilmesine Tokat Gazeteciler Cemiyeti'nden tepki

Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Cemal İncesoyluer, gazeteci Kemal Vanlı'nın tehdit edilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Akdeniz Üniversitesi gazetecilik öğrencilerinden anlamlı proje

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, 'Toplumsal Destek Projeleri' dersi çerçevesinde görme engelli bireylerin yürüyüş güzergahlarına park eden sürücülere dikkat çekmek için araç camlarına uyarıcı yazılar bıraktı.

İnternet medyası, sosyal medya ve basına ilişkin düzenleme TBMM'de: Kanun teklifinin tam metni

İnternet medyası ve sosyal medyaya yönelik yeni yaptırımları da içeren kanun teklifi AK Parti ve MHP milletvekillerinin ortak imzalarıyla TBMM Başkanlığına sunuldu.

Gazeteci Ali Ekber Ertürk yaşamını yitirdi

Ankara basınının renkli isimlerinden Ali Ekber Ertürk, yıllardır mücadele ettiği hastalığa yenik düşerek genç yaşta hayata veda etti.

Azra'nın katil zanlısının avukatından aile bireylerine dava

Antalya'da cesedi parçalara ayrılarak vahşi bir cinayete kurban giden Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu'nun katil zanlısının avukatı, kendisine hakaret edildiği iddiasıyla Azra'nın babası ve bazı aile bireylerine dava açtı.

Rusya'da Nobel ödüllü gazeteci Muratov'a boyalı saldırı

Nobel ödüllü Rus gazeteci Dmitriy Muratov'a trenle seyahat ettiği sırada boyalı saldırı yapıldı.

Gazeteci Fikret Ercan'dan meslektaşı Nezih Alkış'a duygusal veda

Türk medyasının acı kaybı... Nezih Alkış da son yolculuğuna uğurlandı. Hürriyet'in efsane yazı işleri müdürlerinden Fikret Ercan, Alkış için duygusal bir yazı kaleme aldı.

Nezih Alkış törenle uğurlandı

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) eski başkanlarından gazeteci Nezih Alkış, törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden İHA muhabirine ödül

İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Ahmet Faruk Sarıkoç, 63'üncü Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri'nde 'İstanbul Boğazı'nda Yunus Şöleni' çalışmasıyla ödül aldı.

RTÜK Başkanı Şahin: 'Köşelerden 'Ayar' verilen günler mazide kaldı'

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, RTÜK ve hiçbir kurum köşe yazarlarının gündemine göre hareket etmiyor. Köşelerden 'Ayar' verilen günler mazide kaldı dedi.

Ayrıntı Gazetesi 15. yaşında

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde emekli öğretmen Hüseyin Şentürk tarafından kurulan Ayrıntı gazetesi 15. yılını kutladı.

Osmanlı'da gazeteciliğin ortaya çıkışı

Bu haberimizde Osmanlı toplumunda gazeteciliğin ortaya çıkışını Batı’daki koşullarla kıyaslayarak açıklamaya çalışacağız.

Eşik bekçiliği kuramı nedir?

Bu haberimizde iletişim bilimlerinin meşhur kuramlarından "eşik bekçiliği"ni ele aldık.

TGF Başkanı Karaca Tokat'tan seslendi: Anadolu basını yanıyor!

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, gazetecilerin kendi sorunlarına sahip çıkması gerektiğini bildirdi.

İnternet medyası ve koronavirüs tedbirleri

Bu haberimizde İnternet medyasında koronavirüs tedbirlerine bakışı ele aldık.

Vakanüvis ne demektir? Basınla nasıl bir ilişkisi vardır? 

İletişim fakültelerinin müfredatında yer alan Basın Tarihi derslerinde Osmanlı basını da geniş yer tutar. Bu haberimizde "Vakanüvis ne demektir? Basınla nasıl bir ilişkisi vardır?" sorusuna yanıt aradık.

Şinasi’nin basına getirdiği en önemli yenilikler nelerdir?

İletişim fakültelerinin müfredatında yer alan Basın Tarihi derslerinde Osmanlı basını da geniş yer tutar. Bu haberimizde "Osmanlı Dönemi'nde Şinasi’nin basına getirdiği en önemli yenilikler nelerdir?" sorusuna cevap aradık.

Takvîm-i Vekâyi gazetesini kim, nasıl ve niçin yayımladı?

İlk Türkçe gazete olan Takvîm-i Vekâyi'yi kim, nasıl ve niçin yayımladı?

İlk Türkçe matbaanın geç kurulmasının sebepleri nelerdir? 

İlk Türkçe matbaanın geç kurulmasının sebepleri nelerdir? 

İlk Türkçe matbaa hangi olayın sonucu olarak kuruldu? Kuruluş sürecinde neler yaşandı?

İlk Türkçe matbaa hangi olayın sonucu olarak kurulmuştur? Kuruluş sürecini maddeler halinde özetlesek neler söyleyebiliriz?

Gazetenin habercilik açısından güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?

Kitle iletişim araçlarından gazeteyi, habercilik açısından güçlü ve zayıf yönlerini karşılaştırarak değerlendirelim.

TGF'den Anadolu basınına: Mesleğinize, geleceğinize sahip çıkın

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Karaca, Anadolu’daki gazete sahiplerine seslendi: ‘’Kimliğinize, mesleğinize ve geleceğinize sahip çıkın’’

Bayram Ekici BİK temsilci seçimi için aday

Kapadokya Muşkara Haber Gazetesi Sahibi Bayram Ekici, Basın İlan Kurumunun yerel gazetelerin temsilci seçim sürecine girildiğini hatırlatarak, Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Türkiye Basın Vakfı ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun desteklerinin yanı sıra, gazete sahiplerinin de destekleriyle Basın İlan Kurumu (BİK) Anadolu Gazetecileri Temsilcisi adayı olduğunu açıkladı. 

Medyanın efsane ismi o ajansa transfer oldu

Hürriyet Haber Ajansı'nın (HHA) isimlerinden Oğuz Uçar, bakın hangi haber ajansına transfer oldu ve hangi göreve getirildi?

Tokat Gazeteciler Cemiyeti yine duayen gazeteci İncesoyluer'e emanet

Tokat Gazeteciler Cemiyeti Olağan Kongresi'nde mevcut genel başkan Cemal İncesoyluer, oy birliğiyle bu göreve yeniden seçildi. Tek aday olan duayen gazeteci İncesoyluer, kongrede oy birliğiyle ikinci dönem için yeniden seçildi. Kongrede konuşma yapan İncesoyluer, “Cemiyetimizde kurumsallık sürecimiz devam edecektir. Basın emekçilerinin ayrımsız olarak haklarını korumak, sorunları için sesleri ve her ortamda yanlarında olmak amacındayız” dedi.

TGF Başkanı Karaca'dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Yılmaz Karaca, "Mesleğin itibarı yeniden sağlanmalı" mesajı verdi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nuda (TGF) yeni dönem

Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF) Yönetim Kurulu, yeni çalışma dönemine Gebze’den start verdi.

Tokat Gazeteciler Cemiyeti yönetimi güven tazeledi

Tokat Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel KuruldaTGC Başkanı Cemal İncesoyluer ve yönetimi güven tazeledi. Aynı yönetimle kongreye giden İncesoyluer yeniden TGC Başkanlığına seçilirken, TGF Denetim Kurulu Üyesi Kemal Özdilek de TGC Onur Kurulu Başkanlığına getirildi.