Ekonomi Haberleri
  • 26 Eylül 2021 22:23

Ekonomi Haberleri

60 bin yıl öncesinden günümüze “Milli Mücadele” kenti Samsun

Karadeniz bölgesinin nüfus ve ekonomik potansiyel açısından en büyük kenti Samsun, bulunduğu coğrafya, bitki örtüsü, tarihi, sosyal, kültürel ve turistik dokusuyla adeta bir cazibe merkezi niteliğindedir. Tarihi dile kolay 60 bin yıl öncesine uzanır. Zaman tünelinin diğer ucuna baktığımızda tüm ihtişamıyla “Milli Mücadele” kenti imajı sarıp sarmalar hepimizi….

Pes doğrusu! Kaçak kurslar hibeden faydalanırken ruhsatlılar faydalanamıyor!

Kovid-19 salgınının ekonomiye, reel sektörü olumsuz etkilerini asgariye indirmek amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Mayıs’ta açıkladığı destek paketlerine ilişkin olarak özel kurs sahiplerinden eleştiri ve öneri geldi.

Esnaf bu ülkenin kalbidir

Yemediğini size yedirmeyen, veresiye defterini açan, ‘Yoksa sonra verirsin’ diyen, ‘Gel bir bardak çayımı iç’ diyerek muhabbetini esirgemeyen esnaftan bahsediyoruz

Halinden en memnunlar sırasıyla MHP ve AK Partililer

MAK Danışmanlık’ın anketine göre kamuoyunun yüzde 49’u erken seçim isterken yüzde 41’i buna gerek olmadığını düşünüyor. Hayatından en memnuniyetsizler sırasıyla CHP ve HDP, en memnunlar MHP ve AK Parti seçmeni.

2009’dan sonra ekonomide aslında ne oldu?

Bugün birileri çıkmış “Biz görevdeyken ekonomi iyi idi. Biz gittik, bozuldu” diyor. Bu doğru mu?

Türkiye ve "gelir adaleti" kavramı... Ya da 1 kişiye 10 pul, 10 kişiye bir pul!

Yazarımız Semih Gündüz, "gelir adaleti" kavramının Türkiye'de ne menem bir şey olduğunu analiz etti.

‘S-400 Alımının Ekonomik Etkileri de Olur’

ABD’de Savunma Bakan Vekili koltuğuna geçtiğimiz Pazartesi günü oturan Mark Esper Brüksel’de NATO Savunma Bakanları toplantısı kapsamında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüştü. Esper Türkiye’ye Rusya’dan alacağı S-400 savunma sisteminin ekonomik sonuçlarının da olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Bütün siyasi partilerin genel başkanları bir araya gelmeli

Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, ekonomiye yönelik spekülatif saldırılara ilişkin, "Acil olarak bütün siyasi partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı çağrısıyla bir araya gelmeli ve milli siyasi bir mutabakat sağlanmalı. Bu mutabakat Türkiye'nin milli birlik ve bütünlüğü için önemli bir husustur." dedi.

Türkiye’nin ABD ekonomisine zarar vermek için mekanizması yok

Rus uzman: "Türkiye’nin ABD ekonomisine zarar vermek için mekanizması yok."

Erdoğan Merkel görüşmesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yaptıkları telefon görüşmesinde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Almanya'nın Maliye ve Ekonomi bakanlarının bir araya gelmeleri konusunda mutabık kaldığı bildirildi.

Diyanet çağrı yaptı

Ülkemize yönelik yürütülen ekonomik saldırılardan dolayı bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanlığı “Milli ürünleri tercih edelim” çağrısında bulundu.

Ekonomik yaptırım tehdidi uluslararası hukuka aykırı

Ekonomik, sosyal, kültürel ve insancıl nitelikteki uluslararası sorunları çözmede ve ırk, cinsiyet, dil ya da din ayrımı gözetmeksizin herkesin insan haklarına ve temel özgürlüklerine saygının geliştirilmesi gerekir.

Yılın son 5 ayında dünya ekonomisinin önündeki en büyük riskler

Dünyanın iki büyük ekonomisi olan ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı geride bıraktığımız Temmuz ayında resmen başladı.

Ankara, ABD'nin İran'a yaptırımları konusunda nasıl bir politika izleyecek?

ABD’nin İran’a uygulayacağı yaptırımlarla ilgili ABD’den gelen bir heyetin Ankara’yı ziyaretini değerlendiren İran Araştırmaları Merkezi (İRAM) Başkan Yardımcısı Hakkı Uygur, İran’ın komşusu olan Türkiye’nin diğer ülkelerden farklı bir konumda olduğunu ve Türkiye’nin İran’la ekonomik ilişkilerini sıfırlamayacağını belirtti.

Ekonomide alarm zilleri... Şubat 2017 ekonomik görünüm

Türkiye rantiyeye çalışmaya devam ediyor. Zira Ocak 2017'de 6,6 milyar lira faiz ödemesine gitti. Cari açık da her zamanki gibi kanayan yara... 2002’de 0.6 milyar dolar olan cari açık 2016’da 32.6 milyar dolar gibi oldukça yüksek bir düzeyde gerçekleşti. Bu iki tarih arasındaki diğer yıllarda da cari açık söz konusu. Cari açığın fazla olması Türk ekonomisinin iyi gitmediğinin işareti...

Orada bir il var uzakta 'FETÖ mücadelesi' garabete dönen...

Usta gazeteci yazar Cemal İncesoyluer, FETÖ'nün mülkiye yapılanmasının çözüldüğü il olarak adı ön plana çıkan Tokat'ta, FETÖ ile mücadele konusunda yaşanan garabetleri, soru işaretlerini sorguluyor.

Şok ekonomi raporu: Dolardaki 1 kuruş artış 4,2 milyar TL zarar yazıyor

Saadet Partisi Ekonomi İşleri Başkanlığının Ocak 2017 raporu, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu kritik tabloyu ortaya koydu. Partinin Ekonomi İşleri Başkanı olan Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Latif Öztek tarafından hazırlanan rapora göre, dolardaki 1 kuruşluk artış Türkiye ekonomisini 4,2 milyar TL zarar yazıyor.

Körfez şimdi bambaşka

Türkiye, 30 Haziran 2016 Perşembe günü tarihi bir güne tanıklık etti. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yap-işlet-devret alt yapı projelerinden Gebze –Orhangazi-İzmir Projesi’nin en önemli bölümünü teşkil eden Gebze TEM Kavşağı ile Gemlik Kavşağı arası otoyol ve Osmangazi Köprüsü tamamlanarak hizmete açıldı.

Müteahhitler 2016 yılına iyi başlamasa da gelecekten umutlu

Türkiye Müteahhitler Birliği, “Ekonomide Bahar Havası” başlıklı birinci çeyrek analizinde, 2016 yılına son derece olumsuz bir başlangıç yapan küresel piyasaların, Şubat ayı ortasından itibaren küresel risk algısında kısıtlı bir iyileşme olması sonucunda bir miktar toparlandığı kaydedildi

Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %16,5 azaldı

Turizm geliri Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan I. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %16,5 azalarak 4 milyar 66 milyon 384 bin $ oldu. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) %71,3’ü yabancı ziyaretçilerden, %28,7’si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

İnsanlığın gelecek devrinin “Malikiyet ve Serbestlik Devri” olması mümkün

Gelişmiş ülkelerdeki ekonomik sistemin can damarı kalkınmanın temeli olan sermaye, işgücünün verimliliğini ve ulusların servetini arttıran önemli bir kuvvettir. Üçüncü dünya ülkeleri ve eski komünist ülkeler sermaye yetersizliği sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır tespitini yapan yazarımız Vehbi Kara, “Batıya koşan servet ve sermayenin sebebi nedir” sorusuna cevap verdi.

Ekonomik güven endeksi %6,1 azaldı

Ekonomik güven endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre %6,1 oranında azalarak 78,27 değerinden 73,46 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, perakende ticaret ve hizmet sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Rusya: Türkiye ile ilişkiler yakın gelecekte normalleşmez

RIA Novosti'nin haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türk yönetiminin Rus karşıtı tutumu nedeniyle ikili ilişkilerin yakın gelecekte normalleşmesinin beklenmediğini kaydetti

'Yabancı sermaye Türkiye'yi tercih etti'

Uluslararası medya kuruluşu Global Connection tarafından yayına hazırlanarak yabancı okuyucularla buluşan Turkey Discover the Potential'da, Türkiye'nin güçlü ekonomisiyle yabancı yatırımların adresi olduğu ifade edildi

En yetkili isimden flaş açıklama! Faiz indirimi kararı piyasayı nasıl etkileyecek?

Para Politikası Kurulu'nun Merkez Bankasının yeni başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında dün gerçekleşen ilk toplantısında faiz koridorunun üst bandı 50 baz puan düşürülerek %10'a çekildi. Alt bant %7.25'te, 1 haftalık repo faizi %7.50'de tutuldu. TCMB geç likidite penceresi borç verme faiz oranı da %12'den %11.50'ye çekildi. Peki bundan sonra ne olacak? Mesela konut faizleri de düşecek mi? Merak edilen sorunun cevabını Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek verdi.

'Türkiye dünyadaki dalgalanmalara rağmen büyümesini sürdürüyor'

Ekonomi Bakanı Elitaş, Türkiye'nin son 14 yılda ekonomik istikrar ve güveni tesis ederek dünyadaki dalgalanmalara rağmen büyümesini sürdürdüğünü belirtti.

Obama'dan Suudi Arabistan’a 750 milyar dolarlık ziyaret

ABD Başkanı Obama, bugün Suudi Arabistan’a resmi bir ziyarette bulunuyor. Ziyaretin ana gündem maddesi ABD ile Suudi Arabistan arasında gerilen ilişkilerin yeniden tesis edilmesi

'İki ülke ilişkilerini tüm boyutlarıyla geliştirme kararı aldık'

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Sayın Cumhurbaşkanı, çok değerli kardeşim Sayın Erdoğan ile yaptığımız görüşmelerde iki ülke ilişkilerini tüm boyutlarıyla geliştirme kararı aldık. İran ve Türkiye ekonomisi birbirini tamamlayıcıdır." dedi.

'Reformların merkezinde ekonomi ortamının iyileştirilmesi olacak'

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başkanlığında "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu"nun 64. hükümet döneminde bakanlar düzeyinde yapılan ikinci toplantısı Ilgaz'da başladı.

Türkiye ekonomisinde 'Özallı yıllar'

Türk siyasi hayatının en renkli isimlerinden olan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye ekonomisi için kalıcı birçok projeye imza attı.