Alevi Haberleri
  • 26 Eylül 2021 22:39

Alevi Haberleri

AİHM'den cemevi kararı

AİHM Büyük Dairesi, cemevlerinin statüsü hakkında nihai kararını duyurdu. Strasbourg'daki mahkeme, cemevlerinin statüsü konusunda açılan davada Alevileri haklı buldu

Ankara'da 'Maraş' müdahalesi: 10 gözaltı

Ankara'da Kahramanmaraş'ta Alevilerin bulunduğu köylerin yakınlarına 27 bin kişilik konteyner kent yapılması kararını protesto etmek için yürüyüş yapmak isteyen gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Olayda 10 kişi gözaltına alındı.

'Gazze'de yaşanan ekonomik sıkıntı İsrail için tehlikedir'

İsrail Askeri İstihbarat Başkanı Halevi, Gazze'de yaşanan ekonomik sıkıntının İsrail için tehlike oluşturduğunu belirtti.

Görmez hakkındaki suç duyurusu dilekçesi işleme konmadı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı Alevi derneklerinin, Diyanet İşleri Başkanı Görmez ile kurum görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduğu dilekçeleri işleme koymadı.

CHP seçmeni 'Alevi partisi olduk / Mezhepçi olduk' dedi! İşte o anket

ORC Araştırma Şirketi, 35. Oağlan Kurultay'ın ardından CHP seçmeninin nabzını tuttu. Ankette çarpıcı sonuçlar ortayı çıktı.

Adalet Bakanlığı Alevi önderlerini dinliyor

Adalet Bakanlığınca hukuki alt yapı oluşturulması ve önerilerin dinlenmesi amacıyla oluşturulan çalışma grubu, Alevi çatı kuruluşlarının liderleri ile görüşmeler gerçekleştiriyor.

'PKK Alevileri içine çekmeye çalışıyor! Terörizm ile Alevilik yan yana gelemez'

Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Özdemir, terör örgütü PKK'nın Alevileri de terörün içine çekmeye çalıştığını belirterek, "Terörizm ile Alevilik hiçbir zaman yan yana gelemez ve gelmemiştir" dedi.

AK Parti cemevlerinin tanımını Alevilere bırakacak

Aleviler ile ilgili yarım kalan dosyayı raftan indiren AK Parti, cemevlerinin tanımını Alevilere bırakacak.

'Hükümet Alevilerin kanayan yarasına neşter vuruyor'

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Meşeli, Hükümet Eylem Planı'nda cemevleriyle ilgili çalışma yapılacak olmasını olumlu karşıladıklarını belirtti.

Selahattin’in Demirtaş'ın dedesi Alevi katliamlarının sorumlusu

HDP’li Ertuğrul Kürkçü’nün dedesi Kadri Ahmet Kürkçü, Koçgiri’de özel görevalıp, Kürtleri katlettiği yani “ırkçı” katliamlardaki üstün başarısından dolayı binbaşı rütbesiyle ödüllendirilmiş bir İttihat ve Terakkili… Bilin bakalım Proje Selahattin’in dedesi kim peki?

Bebekleri katlediyorlar! “Tek dişi kalmış canavarın” dişlerini “kerpetenle” sökme zamanıdır şimdi!

Filistinliler adeta kendi ülkelerinde parya, Gazze’de mülteci… Dünyanın bu “Beyaz Müslümanları”, dindaşlarının ölümüne seyirci kalıyor/kalıyoruz. Ve bu ülkede; Alevi-Sünni, Türk-Kürt ayrışmasının ateşini üfleyenlere, “yürü git len” diyemiyoruz. Hala, “Yakup’un koyunlarının” hesabını, 5 bin asır sonra soran din devleti İsrail’in terörünü; kan tutulmasını, öldürme yortusunu, sevgisiz yüreğinin üzerine karabasan gibi çökemiyoruz.

'Alevi ve Romanlara yönelik adımlar atılacak'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Alevi ve Roman vatandaşların sorunlarının giderilmesine yönelik çalışmaların sürdürüleceğini söyledi.

Alevilere yine mavi boncuk!

Hangi güçlü parti Alevilerin en çok beklediği açılımlardan biri olan "cemevlerine hukuki statü" konusunda bağlayıcı söz verdi? İşte cevabı...

Müslüman, Hristiyan, Türk, Ermeni, hepsi yerli!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sözcü gazetesinin bugünkü manşetine isyan etti: Asırlarca bu topraklarda yaşamış Müslüman, Hristiyan, Türk, Ermeni, Kürt, Boşnak, Arnavut her kim varsa Alevi, Sünni hepsi yerlidir, millidir. Milli olmak, yerli olmak kanla değil, genetikle değil, zihniyetle olur, bu topraklara bağlı olup olmamakla olur."

Cami ve cemevinin mezarları bombalanınca!...

Bugün Müslüm Doğan ile birlikte bakanlıktan istifa eden HDP'li Ali Haydar Konca'nın istifa gerekçelerinden biri çok konuşulacak. İşte o gerekçe...

İskilipli Atıf Hoca'ya hakarete suç duyurusu

Adana'da bulunan STK'lar, farklı düşünce ve etnik kökene sahip insanların değer verdiği kişilere hakaret ettiği iddiasıyla Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü hakkında suç duyurusunda bulundu.