1915 Olayları Haberleri
  • 26 Eylül 2021 23:00

1915 Olayları Haberleri

Karakoç: Soykırımı icat edip uygulayan onlar

Yüce Diriliş Partisi Genel Başkanı Sezai Karakoç, ABD Başkanı Joe Biden’in, 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendirmesine ilişkin görüşlerini açıkladı.

Müslüman-Türk isimli yerli-yabancı unsurlar ve 'Sünepe Türkiye'yi özleyiş

1915 Ermeni olaylarında ülkenin farklı yerlerine dağıtılmış bir kitle var…1935 yılında soyadı kanunu ile birlikte büyük çoğunluğu Müslüman Türk isimleri alarak topluma karışmış ama ne kimliğini ne de benliğini asla unutmamışlardır… Cumhuriyet tarihinde yaşadıklarımızla yakından alakalı bu konu.

Cem Özdemir 'Tokat hemşehriliğinden' ihraç ediliyor, Bettina 'hemşehri' oluyor!

Pazar Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar, Almanya Federal Meclisi'nin, 1915 olaylarını 'Soykırım' olarak nitelendiren tasarıyı hazırlayarak 'Evet' oyu kullanan Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir'i, "Tokat hemşehriliği"nden belediye meclisi kararı alarak ihraç edeceklerini ilan etti.

Erdoğan'dan Ateşyan'a '1915' mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Ateşyan'a, Ermeni Patrikhanesi'nin Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde düzenlediği 1915 olaylarını anma ayini dolayısıyla bir mesaj gönderdi.

'Ermeni meselesi bilimsel boyutta tartışılmalı'

TTK Başkanı Refik Turan, ABD Başkanı Obama'nın 1915 olayları için "Büyük Felaket" ifadesini kullanmasına ilişkin, meselenin öncelikle bilimsel boyutta, belgelere dayalı tartışılması gerektiğini söyledi.

Vatikan-Türkiye ilişkilerinde yumuşama sinyali

Vatikan’dan yapılan açıklamada, Papa’nın daha önce "soykırım" olarak nitelediği 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları için "trajik 1915 olayları" ifadesi kullanıldı, Ermeni terör örgütü ASALA tarafından öldürülen Büyükelçi Carım’ın katledilmesi kınandı.

Fransa'dan Ermeni iddialarının reddinin cezalandırılmasına engel

Fransa Anayasa Mahkemesi, bir Türk derneğinin 1915 olaylarına ilişkin iddiaları "soykırım" olarak tanımlayan yasanın iptali istemiyle müdahil olduğu davadaki kararla yasanın iptalinin önünü açtı.

Fransa'da Ermeni iddialarına yönelik yasa teklifi komisyona gönderdi

Fransa Ulusal Meclisi Genel Kurulu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifini yeniden görüşülmek üzere ilgili komisyona gönderdi.

Ermenilerden Rusya'ya tepki

Ermeni entelektüeller, hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrasında, Rusya'nın 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını gündeme getirmesinden rahatsız.

Rusya, Ermeni iddialarını parlamentoya taşıyor

Rusya, Türkiye'nin hava sahası ihlali yapan savaş uçağını düşürmesi üzerine 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tekrar gündemine alıyor

AİHM Doğu Perinçek için kararını verdi

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek AİHM'de 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlamayı reddettiği için görülen temyiz davasında haklı bulundu