12 Eylül Haberleri
  • 26 Eylül 2021 21:28

12 Eylül Haberleri

ABD'nin 12 Eylül belgeleri ortaya çıktı!

BBC, uluslararası yayın organı, dönemin Ankara Büyükelçisi'nin Türkiye'deki darbeden kısa süre sonra Washington'a gönderdiği notları gün ışığına çıkardı.

Kanla olgunlaştırılan o darbe: 12 Eylül!

12 Eylül, devleti yönetenlerin, bilinen iki bin yıla yakın tarihi olan ordumuzu yöneten komutanların nasıl zalimleştiklerini gösteren bir süreç. Hafızalarımızdan silmek istesek de peki neler oldu? Hatırlanması gerekenler neler? Yazarımız Mustrafa Toygar kaleme aldı.

'Alperen' bombaladı: 'Hayır' diyen 24 milyon kişi terörist mi dinden mi çıktı?

Ülkücü fikir ve siyaset adamı, Alperenlerin ağabeyi Hakkı Öznur, referandum sonuçlarını ve ülkedeki genel siyasi havayı yorumladı. Öznur, Erdoğan’a, AK Parti’ye, “Evet” oyunu dini referans göstererek savunanlara, “hayır” oyu verenleri “terörist” ve “günahkar” ilan eden zihniyete veryansın etti.

Erdoğan karşıtlığını 'darbe sevicilik' çizgisine götürebilen Tarık Akan'ı nasıl bilirdiniz?

Vefatının ardından ise sözde muhafazakar geçinen bazı isimler, "Ölülerinizi hayırla yad ediniz" ilahi emrini unutarak Akan'a hakarete varan sözlü saldırılarda bulundular. Peki 66 yaşında vefat eden Tarık Akan'ı sağlığında nasıl bilirdiniz?

Dün generaldiler, bugün "er" oldular! Darbecilerin rütbeleri nasıl söküldü?

TSK'dan atılan 1.684 askerin rütbeleri sökülecek mi? Anlı şanlı "general" rütbesini taşıyan mahut generaller olmak üzere darbeci subay ve astsubaylar "er"liğe düşürülecek mi?

12 Eylül, 1991 seçimleri, 28 Şubat ile MHP ve BBP'ye dair şok açıklamalar

Merhum BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol arkadaşı Ökkeş Şendiller'den flaş açıklamalar... Yıl 1991; MHP lideri Türkeş, seçim meydanlarında "Evlatlarınızın katiline oy vermeyin" diyerek HADEP'i hedef gösterir. Türkeş, o PKK'cı HADEP'liler, SHP sayesinde DYP'li koalisyonun parçası olunca sus-pus olur ve bu hükümeti destekler. Türkeş, buna karşı çıkan Yazıcıoğlu ve arkadaşlarını MHP'den atmak için düğmeye basar. "HADEP'li yapıya bu destek niye?" diye sorulunca "devletin ali menfaatleri için" der

İşte Anayasa Mahkemesi adaleti: “Suç”a “muhalif” kalan bürokratı bile cezalandırmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği "tahliye" kararı üzerine topa tuttuğu Anayasa Mahkemesi, geçmişte, "suç" teşkil eden yönetim kurulu kararına "muhaletefet eden" bürokratı bile diğer suçlularla aynı kefeye koyup cezalandırmış!

Kamer Genç için Meclis'te tören yapılmayacak

SHP, CHP ve DYP'de siyaset yapan, 12 Eylül darbecilerinin kurduğu Danışma Meclisi'nde de görev yapan eski Tunceli milletvekili Kamer Genç, son yolculuğuna uğurlanıyor

'Bu anayasanın devam etmesini doğru bulmuyorum'

Yargıtay Başkanı Cirit, "12 Eylül Anayasasının, 12 Eylül rejiminin yargılandığı bir ortamda, halen bu anayasanın devam etmesini doğru bulmuyorum. Bu değişikliğin yapılması gerekiyor" dedi.

12 Eylül'ün Başbakanı Ulusu yarın toprağa verilecek

Vefat eden eski başbakanlardan emekli Oramiral Bülend Ulusu, yarın İstanbul'da toprağa verilecek.

Şengör'e dışkı yedirmek işkence sayılmaz!

12 Eylül işkencelerini savunarak "Bir kere dışkısını yedirmek işkence değil. Ben bal gibi yerim. Niye biliyor musun?" diyen Prof. Dr. Celal Şengör'e Ahmet Hakan öyle bir cevap verdi ki!

12 Eylül'ü ŞENGÖR'en hoca: Dışkı yedirmek işkence değil

12 Eylül döneminde yapılan işkencelere ilişkin şaşırtan açıklamalarda bulunan Şengör, insan dışkısı yedirmenin işkence olmadığını, "Ben dışkı yerim, sidik de içerim" ifadesini kullandı

CHP fabrika ayarlarına mı dönüyor?

CHP’nin tarihinde, 1946 yılından bu yana zaten tek başına iktidar kavramı yok. 12 Eylül öncesinde, merhum Bülent Ecevit’in liderliğindeki CHP, son 65 yılın en büyük oy oranını almasına rağmen, yine de tek başına iktidar olamamıştı. Şimdi de 1 Kasım "hezimeti" sonrası yeniden kurultay kazanı kaynıyor. Peki bugün gelinen noktada CHP fabrika ayarlarına mı dönüyor?

Erdoğan, kendisine diktatör diyenlere ne cevap verdi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çıkıp sağda solda pervasızca, edepsizce, ahlaksızca diktatör kavramını kullananlar var. Allah aşkına soruyorum, siz 28 Şubat'ta neredeydiniz, 12 Eylül'de neredeydiniz? 12 Eylül'ün paşası cumhurbaşkanlığı yaparken bir kez olsun bu kelimeyi, bu kavramı kullanabildiniz mi?" dedi.

12 Eylül dönemi Ülkücülerin dramını anlatan Kafes filmi vizyonda

Kafes filminin yazarı, aziz dostum Lütfü Şehsuvaroğlu ile, filim hakkında bir söyleşi yaptık.

Cizre: Kim nasıl öldü, nasıl yaralandı? İsim isim...

İHD'nin de içinde bulunduğu 4 kuruluşun hazırladığı Cizre raporu, ilçede 4-12 Eylül'de yaşananlara yeni pencere açıyor. Rapora göre Cizre'de 22 kişi ölmüş, 24 kişi yaralanmış. ölenler arasında 35 günlük bir bebek de var, 80 yaşında bir vatandaş da. Peki kim nasıl ve ne şekilde ölmüş ve yaralanmış? İşte 32 kısım tekmili birden Cizre'nin ölü ve yaralı karnesi...

Bugün seçim yapılsa oy dağılımı ne olur?

SONAR'ın altı ilde 2 bin 500 kişi ile 5-12 Eylül 2015 tarihleri arasında yaptığı anket sonucuna göre, genel seçim oy tercihleri HABERTÜRK TV'de açıklandı. 1 Kasım seçimleri öncesinde yapılan ankete göre bugün seçim olsa hangi parti yüzde kaç oy alır?

Eski sıkıyönetim komutanları ifade verdi

12 Eylül Davası dosyasından ayrılan soruşturma kapsamında dönemin sıkıyönetim komutanları emekli korgeneraller Nevzat Bölügiray ile Doğan Kromörs'ün ifadesi alındı

Binali Yıldırım AK Parti delegelerini yokladı

AK Parti’nin yarınki büyük kongresi öncesinde kulislere ‘Binali Yıldırım bombası’ düştü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Saray ekibi’nin en önemli isimlerinden Yıldırım’ın genel başkan adaylığı için el altından nabız yoklaması, Başbakan Ahmet Davutoğlu cephesinde deprem etkisi yarattı.

AK Parti'de 3 aşamalı plan devrede

Bir yandan 12 Eylül 'deki Olağan Kongre'ye hazırlanan AK Parti, diğer yandan 1 Kasım seçimleri için 3 aşamalı planı devreye soktu.

Başbakan'dan Gül'e davet telefonu

Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü arayarak AK Parti'nin 12 Eylül'de yapılacak büyük kongresine davet etti

AK Parti kongresinde aday olacak mı?

Abdullah Gül, 12 Eylül'deki AK Parti kongresinde genel başkanlığa aday olacak mı? Erdoğan ile aralarındaki "güven" problemi aşılabildi mi? Binali Yıldırım seçeneği hala gündemde mi? Yola Ahmet Davutoğlu ile mi devam edilecek? AK Parti değil, neredeyse tüm devlet bürokrasisi bu soruların cevabı ile meşgul.